Btester CMS (2.0.0) - en to ja translation catalogue (76 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Language
ja: 言語

en: More
ja: 続き

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Quote
ja: 料金

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: View
ja: ビュー

en: Filename
ja: ファイル名

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Files
ja: ファイル

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Desc
ja: 降順

en: Table
ja: テーブル

en: Create content
ja: コンテンツの作成

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Source
ja: ソース

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Blocks
ja: ブロック

en: Used in
ja: 利用場所

en: Index
ja: インデックス

en: Form
ja: フォーム

en: Order by
ja: 並び順

en: Vocabulary terms
ja: ボキャブラリーのターム

en: Offset
ja: オフセット

en: Fid
ja: FID

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Bulk Operations
ja: 一括処理

en: Card
ja: カード

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Add custom block
ja: カスタムブロックを追加

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Changed date
ja: 更新日

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ja: <span class="visually-hidden">@title の</span>続きを見る

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: 1 place | @count places
ja[0]: 1ヶ所
ja[1]: @countヶ所

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: There are no custom blocks available.
ja: 利用出来るカスタムブロックはありません。
