BUEditor (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Test
id: uji

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Text
id: Teks

en: Separator
id: Pemisah

en: Code
id: Kode

en: Table
id: Tabel

en: Close
id: Tutup

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Undo
id: Batalkan

en: Buttons
id: Tombol

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Loading...
id: Memuat...

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Bold
id: Tebal

en: Redo
id: Kembalikan

en: Italic
id: Miring

en: Underline
id: Garis bawah

en: File browser
id: Penelusuran berkas

en: Numbered list
id: Daftar angka

en: Alternative text
id: Teks alternatif

en: An AJAX HTTP error occurred.
id: Terjadi galat AJAX HTTP

en: HTTP Result Code: !status
id: Kode hasil HTTP: !status

en: StatusText: !statusText
id: StatusText : !statusText

en: Content authoring
id: Penulisan konten

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
id: Nama yang bisa dibaca mesin sudah digunakan. Harus unik.

en: Toolbar configuration
id: Konfigurasi toolbar

en: Active toolbar
id: Toolbar aktif

en: Duplicate of @label
id: Duplikat @label

en: Basic HTML
id: HTML dasar
