Build Hooks (3.3.0) - en to de translation catalogue (51 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Value
de: Wert

en: Username
de: Benutzername

en: Type
de: Typ

en: Remove
de: Entfernen

en: Description
de: Beschreibung

en: Language
de: Sprache

en: Changelog
de: Änderungsliste

en: Project
de: Projekt

en: Message
de: Benachrichtigung

en: Password
de: Passwort

en: Weight
de: Gewichtung

en: Label
de: Beschriftung

en: View
de: Ansicht

en: Refresh
de: Aktualisieren

en: Updated
de: Aktualisiert

en: Created
de: Erstellt

en: Url
de: URL

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Revision ID
de: Revisions-ID

en: String
de: Zeichenkette

en: Provider
de: Anbieter

en: Integer
de: Ganzzahl

en: Are you sure you want to delete %name?
de: Möchten Sie %name wirklich löschen?

en: Pending
de: Ausstehend

en: API key
de: API-Key

en: Parameters
de: Parameter

en: Project name
de: Projektname

en: Branch
de: Zweig

en: Changed
de: Geändert

en: Environment
de: Umgebung

en: Plugin settings
de: Plugin-Einstellungen

en: Build
de: Erstellen

en: Machine name
de: Systemname

en: About
de: Über

en: API ID
de: API-ID

en: Boolean
de: Boolesch

en: Pipeline name
de: Name der Verarbeitungsroutine

en: Revision log message
de: Protokollnachricht der Revision

en: Entity types
de: Entitätstypen

en: Revision user
de: Revisionsbenutzer

en: Briefly describe the changes you have made.
de: Die vorgenommenen Änderungen kurz beschreiben.

en: Reference type
de: Referenztyp

en: Parameter name
de: Name des Parameters

en: The time that the current revision was created.
de: Der Zeitpunkt, an dem die aktuelle Revision erstellt wurde.

en: The user ID of the author of the current revision.
de: Die Benutzerkennung des Autors der aktuellen Revision.

en: Logging settings
de: Protokollierungseinstellungen

en: Plugin ID
de: Plugin-ID

en: Revision create time
de: Erstellungsdatum der Revision

en: Default revision
de: Standardrevision
