Build Hooks (8.x-2.4) - en to fr translation catalogue (49 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Changelog
fr: Journal des modifications

en: Project
fr: Projet

en: Tag
fr: Étiquette

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Updated
fr: Mis à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Url
fr: URL

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Integer
fr: Entier

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Pending
fr: En attente

en: Token
fr: Jeton (token)

en: API key
fr: Clé d'API

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Project name
fr: Nom du projet

en: Changed
fr: Modifié

en: Environment
fr: Environnement

en: Plugin settings
fr: Paramètres des plugins

en: Deployment
fr: Déploiement

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Boolean
fr: Booléen

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: Revision user
fr: Version utilisateur

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: Reference type
fr: Type de référence

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: Logging settings
fr: Paramètres de journalisation

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Revision create time
fr: Date de création de la version

en: Default revision
fr: Version par défaut

en: Started at
fr: Démarré à
