Burndown (1.0.8) - en to fr translation catalogue (68 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Log
fr: Journal

en: Priority
fr: Priorité

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Project type
fr: Type de projet

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: Edit
fr: Modifier

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Reported by
fr: Rapporté par

en: User
fr: Utilisateur

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Task
fr: Tâche

en: Add a comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Days
fr: Jours

en: Hours
fr: Heures

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Testing
fr: Test

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Watch list
fr: Liste de vérification

en: is
fr: est

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Machine name
fr: Nom système

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Relationship Type
fr: Type de la Relation

en: In Progress
fr: En cours

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Assigned To
fr: Assigné à

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Task ID
fr: Identifiant (ID) de la tâche

en: -- Select --
fr: -- Sélectionner --

en: Task type
fr: Type de tâche

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
fr: %type : @message dans %function (ligne %line de %file).

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Add Task type
fr: Ajouter un type de tâche

en: Created the %label Task.
fr: La tâche %label a été créée.

en: Saved the %label Task.
fr: La tâche %label a été enregistrée.

en: Label for the Task type.
fr: Étiquette du type de tâche.

en: Created the %label Task type.
fr: Le type de tâche %label a été créé.

en: Saved the %label Task type.
fr: Le type de tâche %label a été enregistré.
