Business Rules (2.0.0-beta1) - en to ar translation catalogue (103 entries)

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Item
ar: عنصر

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Send email
ar: أرسل بريد إلكتروني

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Tag
ar: وسم

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: Variable
ar: متغير

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Back
ar: رجوع

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Text
ar: نص

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: ID
ar: المعرف ID

en: User
ar: المستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Done
ar: تمّ

en: Url
ar: المسار

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Conditions
ar: الشروط

en: Items
ar: أخبار

en: Authored by
ar: ألّفه

en: System
ar: النظام

en: Current
ar: الحالي

en: Role
ar: الدور

en: String
ar: المقطع

en: Argument
ar: وسيط

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Condition
ar: شرط

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Result
ar: نتيجة

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Entity
ar: الكيان

en: Fixed
ar: ثابت

en: Revert
ar: استرجع

en: Page redirect
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: Seconds
ar: ثوان

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: Changed
ar: تم التغير

en: Reverse
ar: عكس

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Identifier
ar: المعرف

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Data
ar: المعطيات

en: About
ar: حول

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Rule
ar: قاعدة

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Delete all revisions
ar: حذف كافة المراجعات

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Action set
ar: مجموعة إجراءات

en: Delete entity
ar: حذف كيان

en: Data to compare
ar: المُعطى المراد مقارنته

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ar: الاسم المقروء من طرف الجهاز مستخدم مسبقا. يجب أن يكون فريدا.

en: Data value is empty
ar: قيمة المُعطى فارغة

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
ar: كلما طرأ الحدث، يتم إطلاق تقييم القاعدة.

en: -Select-
ar: -اختر-
