Business Rules (8.x-1.0-alpha19) - en to tr translation catalogue (98 entries)

en: value
tr: değer

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Send email
tr: E-posta gönder

en: Actions
tr: Eylemler

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Tag
tr: Etiket

en: Search
tr: Ara

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: Message
tr: İleti

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Variable
tr: Değişken

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Back
tr: Geri

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Views
tr: Görünümler

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: All
tr: Tümü

en: Done
tr: Tamam

en: View arguments
tr: Argümanları görüntüle

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Roles
tr: Roller

en: Field value
tr: Alan değeri

en: Message type
tr: İleti türü

en: Field name
tr: Alan adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Contains
tr: İçerir

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Items
tr: Öğeler

en: System
tr: Sistem

en: Current
tr: Şu anki

en: Example
tr: Örnek

en: Role
tr: Rol

en: String
tr: Dize

en: Argument
tr: Değişken

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Condition
tr: Koşul

en: Rules
tr: Kurallar

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Tokens
tr: tokens

en: Result
tr: Sonuç

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Entity
tr: Nesne

en: User has logged in
tr: Kullanıcı giriş yaptı

en: User has logged out
tr: Kullanıcı sistemden çıktı

en: Reverse
tr: Ters

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
tr: Görünüme aktarılacak bir virgülle ayrılmış değişkenler listesi verin.

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Data
tr: Veri

en: About
tr: Hakkında

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Message body
tr: İleti metni

en: Rule
tr: Kural

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Send mail
tr: E-posta gönder

en: Current user
tr: Şu anki kullanıcı

en: Ends with
tr: İle biten

en: View name
tr: Görünüm adı

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Action set
tr: Eylem kümesi

en: Delete entity
tr: Nesneyi sil

en: Data to compare
tr: Karşılaştırılacak veri

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
tr: Okunabilir makine adı kullanılmakta. Benzersiz başka bir ad kullanın.

en: Message Type
tr: İleti Türü

en: Data value is empty
tr: Veri değeri boş

en: Calculate a value
tr: Bir değer hesapla

en: Minimum number of results
tr: En az sonuç sayısı

en: -Select-
tr: -Seçiniz-

en: View used to select the entities
tr: Varlıkları seçmek için kullanılan görünüm

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
tr: Başvurulabilecek varlıkları seçen görünümü ve görüntüyü seçin.<br />Yalnızca, görüntü tipi  "Varlık Başvurusu" tipi olan görünümler uygundur.

en: The views entity selection mode requires a view.
tr: Görünümler varlık seçimi kipi bir görünüm gerektiriyor.
