Business Rules (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (75 entries)

en: value
id: nilai

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Send email
id: Kirim email

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: Variable
id: Variabel

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Back
id: Kembali

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Views
id: View

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: All
id: Semua

en: Done
id: Selesai

en: View arguments
id: Argumen view

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Roles
id: Peran

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: Conditions
id: Kondisi

en: Items
id: Item

en: System
id: Sistem

en: Current
id: Saat ini

en: Example
id: Contoh

en: Role
id: Peran

en: Argument
id: Argumen

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Condition
id: Kondisi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Result
id: Hasil

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Entity
id: Entitas

en: Reverse
id: Terbalik

en: Variables
id: Variabel

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
id: Tambahkan daftar argumen yang dipisahkan oleh koma untuk dikirimkan ke view.

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Bundle
id: Bundel

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: View name
id: Nama View

en: Status message
id: Pesan status

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Data to compare
id: Data untuk membandingkan

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
id: Nama yang bisa dibaca mesin sudah digunakan. Harus unik.

en: -Select-
id: -Pilih-
