Business Rules (8.x-1.0-alpha24) - en to fa translation catalogue (109 entries)

en: value
fa: مقدار

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Item
fa: آیتم

en: Type
fa: نوع

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Send email
fa: فرستادن نامه الکترونیکی

en: Actions
fa: عملکردها

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Action
fa: عملکرد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Tag
fa: برچسب

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Message
fa: پیغام

en: Weight
fa: وزن

en: Variable
fa: متغیر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Back
fa: بازگشت

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Views
fa: نماها

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: ID
fa: شناسه

en: User
fa: کاربر

en: Continue
fa: ادامه

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: All
fa: همه

en: Done
fa: انجام

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Url
fa: نشانی

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Message type
fa: نوع پیغام

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Contains
fa: شاملِ

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Id
fa: شناسه

en: System
fa: سیستم

en: Current
fa: جاری

en: Role
fa: نقش

en: String
fa: رشته

en: Argument
fa: آرگومان

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Condition
fa: شرط

en: Rules
fa: قوانین

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Result
fa: نتیجه

en: Display name
fa: نمایش نام

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Entity
fa: عنصر

en: Revert
fa: بازگشت

en: Page redirect
fa: هدایت صفحه

en: User has logged in
fa: کاربر وارد شده است

en: User has logged out
fa: کاربر خارج شده است

en: Hours
fa: ساعت

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: Revision
fa: بازبینی

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Reverse
fa: معکوس

en: Revision of %title from %date
fa: بازبینی %title از %date

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Variables
fa: متغیرها

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به بازبینی %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا از حذف بازبینی مربوط به تاریخ %revision-date اطمینان دارید؟

en: Execute
fa: انجام عملیات

en: Identifier
fa: شناسه

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Data
fa: داده

en: About
fa: درباره

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Error message
fa: پیغام خطا

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Message body
fa: بدنه پیغام

en: Rule
fa: قانون

en: Warning message
fa: پیغام هشدار

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Bundle
fa: بسته

en: Send mail
fa: ارسال نامه

en: Current user
fa: کاربر جاری

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: View name
fa: نام نما

en: Copy of the revision from %date.
fa: کپی نسخه %date

en: Scheduled date
fa: تاریخ زمان‌بندی شده

en: Status message
fa: پیغام وضعیت

en: Data to compare
fa: داده‌ی مورد مقایسه

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fa: نام قابل فهم وسط ماشین در حال حاضر استفاده می‌شود. باید منحصر به فرد باشد.

en: Data value is empty
fa: مقدار داده خالی است

en: Calculate a value
fa: محاسبه‌ی یک مقدار

en: -Select-
fa: -انتخاب کنید-
