Business Rules (8.x-1.0-beta6) - en to fr translation catalogue (151 entries)

en: value
fr: valeur

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Item
fr: Élément

en: Group
fr: Groupe

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Send email
fr: Envoyer un courriel

en: Remove
fr: Retirer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Back
fr: Précédent

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Schedule
fr: Planning

en: Views
fr: Vues

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Done
fr: Terminé

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Url
fr: URL

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Roles
fr: Rôles

en: Field value
fr: Valeur du champ

en: Message type
fr: Type de message

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Items
fr: Éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: System
fr: Système

en: Current
fr: Actuel

en: Example
fr: Exemple

en: Role
fr: Rôle

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Operator
fr: Opérateur

en: Weeks
fr: Semaines

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Result
fr: Résultat

en: No items available
fr: Aucun élément n'est disponible

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Workflow
fr: Processus

en: Entity
fr: Entité

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Page redirect
fr: Rediriger vers une page

en: User has logged in
fr: L'utilisateur s'est connecté

en: User has logged out
fr: L'utilisateur s'est déconnecté

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: All roles
fr: Tous les rôles

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Subtype
fr: Sous-type

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Criteria
fr: Critère

en: Changed
fr: Modifié

en: Reverse
fr: Inversé

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: User Id
fr: Id utilisateur

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Mail subject
fr: Objet du message

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Execute
fr: Exécuter

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Machine name
fr: Nom système

en: Add Action
fr: Ajouter une Action

en: Data
fr: Données

en: Item type
fr: Type d'élément

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Message body
fr: Corps du message

en: Rule
fr: Règle

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Starts with
fr: Commence par

en: User id
fr: Identifiant de l'utilisateur

en: Bundle
fr: Type

en: Node Id
fr: Id du nœud

en: Send mail
fr: Envoyer le courriel

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Ends with
fr: Finit par

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Add Schedule
fr: Ajouter une planification

en: View name
fr: Nom de la vue

en: Node id
fr: Identifiant du nœud

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Scheduled date
fr: Date planifiée

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Status message
fr: Message d'état

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Show message
fr: Voir le message

en: Action set
fr: Ensemble d'actions

en: Delete entity
fr: Supprimer l'entité

en: Data to compare
fr: Données à comparer

en: Value:
fr: Valeur :

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fr: Le nom système est déjà utilisé. Il doit être unique.

en: Data value is empty
fr: La valeur de la donnée est vide

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Calculate a value
fr: Calculer une valeur

en: Minimum number of results
fr: Nombre minimum de résultats

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
fr: Chaque fois que l'évènement se produit, l'évaluation de la règle est déclenchée.

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Nothing to do.
fr: Rien à faire.

en: View used to select the entities
fr: Vue utilisée pour sélectionner les entitées

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
fr: Choisir la vue et son affichage séléctionnant les entités pouvant être référencées.<br /> Seules les vues avec un affichage de type "Entity Reference" sont éligibles.

en: The views entity selection mode requires a view.
fr: Le mode de sélection d'entité par vues requiert une vue.

en: @type: @field
fr: @type : @field

en: Automated
fr: Automatisé

en: Target Entity Type
fr: Type d'entité cible

en: Formula
fr: Formule

en: The reference view %view_name cannot be found.
fr: La vue de référence %view_name ne peut pas être trouvée.

en: No eligible views were found.
fr: Aucune vue éligible n'a été trouvée.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
fr: Aucune vue éligible n'a été trouvée. <a href=":create">Créer une vue</a> avec un affichage de type <em>Entity Reference</em>, ou ajouter un tel affichage à une <a href=":existing">vue existante</a>.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Add Condition
fr: Ajouter une condition

en: Send on
fr: Envoyer sur
