Business Rules (8.x-1.0-beta12) - en to ru translation catalogue (150 entries)

en: value
ru: значение

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Item
ru: Элемент

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Send email
ru: Отправить письмо

en: Actions
ru: Действия

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Action
ru: Действие

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Tag
ru: Тег

en: Edit
ru: Редактировать

en: Search
ru: Поиск

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: Message
ru: Сообщение

en: Weight
ru: Вес

en: Variable
ru: Переменная

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Back
ru: Назад

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Schedule
ru: Расписание

en: Views
ru: Представление

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Text
ru: Текст

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: User
ru: Пользователь

en: Continue
ru: Продолжить

en: Options
ru: Настройки

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Done
ru: Готово

en: View arguments
ru: Аргументы представления

en: Url
ru: Url-адрес

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Roles
ru: Роли

en: Field value
ru: Значение поля

en: Message type
ru: Тип сообщения

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Conditions
ru: Условия

en: Items
ru: Элементы

en: Authored by
ru: Автор

en: System
ru: Система

en: Current
ru: Текущий

en: Example
ru: Пример

en: Role
ru: Роль

en: String
ru: Строка

en: Argument
ru: Аргумент

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Weeks
ru: Недели

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Condition
ru: Условие

en: Rules
ru: Правила

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Tokens
ru: Токены

en: Result
ru: Результат

en: Display name
ru: Название отображения

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Entity
ru: Сущность

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Revert
ru: Вернуть

en: Page redirect
ru: Переадресация страницы

en: User has logged in
ru: Пользователь авторизовался

en: User has logged out
ru: Пользователь вышел

en: Days
ru: Дни

en: Months
ru: Месяцы

en: All roles
ru: Все роли

en: Hours
ru: Часы

en: Seconds
ru: Секунды

en: Subtype
ru: Подтип

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Minutes
ru: Минуты

en: User Id
ru: ID Пользователя

en: Variables
ru: Переменные

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ru: Предоставьте разделенный запятой список аргументов для передачи представлению.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Execute
ru: Выполнить

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Add Action
ru: Добавить Действие

en: Data
ru: Данные

en: Item type
ru: Тип элемента

en: About
ru: Информация

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Message body
ru: Тело сообщения

en: Rule
ru: Правило

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: Starts with
ru: Начинается с

en: User id
ru: ID пользователя

en: Bundle
ru: Набор

en: Send mail
ru: Отправить письмо

en: Current user
ru: Текущий пользователь

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: Add Schedule
ru: Добавить расписание

en: View name
ru: Имя представления

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Scheduled date
ru: Запланированная дата

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Status message
ru: Статус

en: Machine Name
ru: Машинное имя

en: success
ru: успешно

en: Action set
ru: Набор действий

en: Delete entity
ru: Удалить сущность

en: Data to compare
ru: Данные для сравнения

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ru: Данное машинное имя уже существует. Оно должно быть уникальным.

en: Data value is empty
ru: Значение отсутствует

en: Calculate a value
ru: Вычислить значение

en: Minimum number of results
ru: Минимальное количество результатов

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
ru: Всякий раз, когда происходит событие, срабатывает правило.

en: -Select-
ru: -Выбор-

en: View used to select the entities
ru: Представление для выборки сущностей

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
ru: Выберите представление и отображение для выбора сущностей, которые могут быть привязаны.<br />Подойдут только представления с отображением типа "Ссылка на сущность".

en: The views entity selection mode requires a view.
ru: Режим выбора сущности с помощью Views требует представления.

en: Formula
ru: Формула

en: The reference view %view_name cannot be found.
ru: Невозможно найти представление-ссылку %view_name.

en: No eligible views were found.
ru: Не найдено ни одного приемлемого представления.

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
ru: Ни одного приемлемого представления не найдено. <a href=":create">Создайте представление</a> с отображением <em>Ссылка на сущность</em> или добавьте такое отображение к <a href=":existing">уже созданному представлению</a>.

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Saved the %label Schedule.
ru: Расписание "%label" сохранено.
