Calendar View (2.1.8) - en to fr translation catalogue (50 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Default
fr: Par défaut

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Fields
fr: Champs

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Month
fr: Mois

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Week
fr: Semaine

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: author
fr: auteur

en: User registration
fr: Inscription de l'utilisateur

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Examples:
fr: Exemples :

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: First day of the week
fr: Premier jour de la semaine

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Published status
fr: Statut de publication

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons de champs conformément aux "Modèles de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" pour tous les champs.

en: Default date
fr: Date par défaut.

en: Force using fields
fr: Forcer l'utilisation des champs

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
fr: Les jetons (token) suivants sont disponibles. Vous pouvez utiliser la syntaxe Twig dans ce champ.

en: Display reset button
fr: Afficher le bouton de réinitialisation

en: You may include the following allowed HTML tags with these "Replacement patterns": <code>@tags</code>
fr: Vous pouvez inclure les balises HTML autorisées avec ces "Motifs de substitution" : <code>@tags</code>
