Campaign Kit (2.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Monthly
id: Bulanan

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Open
id: Buka

en: Large
id: Besar

en: View
id: Lihat

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Configuration saved.
id: Konfigurasi sudah disimpan.

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Medium
id: Sedang

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Payment
id: Pembayaran

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Pathauto
id: Pathauto (Path otomatis)

en: Other
id: Lainnya

en: Goal
id: Tujuan

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Both
id: Keduanya

en: Anonymous
id: Anonim

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Apply
id: Terapkan

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Credit card
id: Kartu kredit

en: Please select
id: Silahkan pilih

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Main menu
id: Menu utama

en: Miss
id: Nona

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Address 1
id: Alamat 1

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Asc
id: Urutan turun

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.
