Campaign Kit (8.x-1.0-alpha7) - en to fr translation catalogue (96 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Updates
fr: Mises à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: Created
fr: Créé

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Payment
fr: Paiement

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Other
fr: Autre

en: Goal
fr: Objectif

en: Both
fr: Les deux

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Stripe
fr: Bande

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Team
fr: Equipe

en: Team Name
fr: Nom de l'équipe

en: Teams
fr: Equipes

en: Donate
fr: Faire un don

en: Payment Status
fr: Statut du paiement

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Machine name
fr: Nom système

en: Thank You
fr: Merci

en: About
fr: À propos

en: Campaigns
fr: Campagnes

en: Campaign
fr: Campagne

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: Credit card
fr: Carte bancaire

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: Thank you
fr: Merci

en: Donations
fr: Dons

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: One-time
fr: Une fois

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Campaign title
fr: Titre de la campagne

en: Payment amount
fr: Montant du paiement

en: Miss
fr: Mme

en: Organizer
fr: Organisateur

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Address 1
fr: Adresse 1

en: Add Team
fr: Ajouter une équipe

en: Edit Team
fr: Modifier l'équipe

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Mr.
fr: M.

en: Mrs.
fr: Mme

en: Ms.
fr: Mme

en: Dr.
fr: Dr

en: Share on Facebook
fr: Partager sur Facebook

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions
