Drupal Canvas (1.0.2) - en to hu translation catalogue (109 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Pages
hu: Oldalak

en: Status
hu: Állapot

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Actions
hu: Műveletek

en: Description
hu: Leírás

en: page
hu: oldal

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Action
hu: Művelet

en: unpublished
hu: rejtett

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Summary
hu: Összegzés

en: View
hu: Megtekintés

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: Updated
hu: Frissítve

en: Text
hu: Szöveg

en: Theme
hu: Smink

en: Layout
hu: Elrendezés

en: theme
hu: smink

en: Component
hu: Összetevő

en: Versions
hu: Verziók

en: Components
hu: Összetevők

en: ID
hu: Azonosító

en: Page
hu: Oldal

en: Custom
hu: Egyéni

en: Revision ID
hu: Változatazonosító

en: Published
hu: Közzétéve

en: URL alias
hu: Webcímálnév

en: Term
hu: Kifejezés

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Node Type
hu: Tartalomtípus

en: Medium
hu: Közepes

en: Desc
hu: Csökk

en: Pattern
hu: Minta

en: Page Title
hu: Oldalcím

en: Folders
hu: Mappák

en: Folder
hu: Mappa

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Condition
hu: Feltétel

en: pattern
hu: minta

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Source
hu: Forrás

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Metadata
hu: Metaadat

en: Changed
hu: Módosítva

en: Content templates
hu: Tartalomsablonok

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Reason
hu: Ok

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Examples
hu: Példák

en: Timeout
hu: Időtúllépés

en: Input
hu: Bemenet

en: Blocks
hu: Blokkok

en: Maximum upload size
hu: A legnagyobb feltölthető méret

en: Add Page
hu: Oldal hozzáadása

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Field Name
hu: Mező neve

en: Campaign
hu: Kampány

en: Target
hu: Cél

en: Patterns
hu: Minták

en: Editable
hu: Szerkeszthető

en: Parameter
hu: Paraméter

en: Metatags
hu: Meta jelölők

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Variants
hu: Variánsok

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Meta description
hu: Meta leírás

en: Available components
hu: Elérhető összetevők

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: folder
hu: mappa

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Variant
hu: Változat

en: Entity Type
hu: Entitástípus

en: Default values
hu: Alapértelmezés szerinti értékek

en: Personalization
hu: Személyre szabás

en: Machine Name
hu: Programok által olvasható név

en: pages
hu: oldalak

en: Component name
hu: Összetevő neve

en: Asc
hu: Növ

en: Relative URL
hu: Relatív webcím

en: Absolute URL
hu: Abszolút webcím

en: component
hu: összetevő

en: Target entity type
hu: Cél-entitástípus

en: components
hu: összetevők

en: Target UUID
hu: Cél UUID

en: Block plugin ID
hu: Blokkbeépülő azonosítója

en: Insert selected
hu: Kijelölt beillesztése

en: folders
hu: mappák
