CAS (2.3.1) - en to ja translation catalogue (28 entries)

en: CAS Login
ja: CAS ログイン

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Enable
ja: 有効

en: Enabled
ja: 有効

en: Version
ja: バージョン

en: Path
ja: パス

en: Paths
ja: パス

en: days
ja: 日

en: Roles
ja: 役割

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Advanced
ja: 高度

en: Method
ja: メソッド

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Logout
ja: ログアウト

en: Port
ja: ポート

en: seconds
ja: 秒

en: 6 hours
ja: 6時間

en: 12 hours
ja: 12時間

en: 24 hours
ja: 24時間

en: Role(s)
ja: 役割

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Who can register accounts?
ja: 誰がアカウントを登録できますか？

en: Visitors, but administrator approval is required
ja: 訪問者が作成できるが管理者の承認が必要。

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
ja: アカウントを申請いただきありがとうございます。現在、あなたのアカウントはサイト管理者による承認待ちとなっています。<br />ひとまず、案内を含んだ歓迎メッセージをあなたのメールアドレスに送信しています。

[ctx: Validation]
en: Password required for protected field change
ja: 保護されたフィールドの変更に必要なパスワード
