Castorcito (1.0.0-alpha9) - en to uk translation catalogue (171 entries)

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Author
uk: Автор

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Categories
uk: Категорії

en: Edit
uk: Редагувати

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: Number
uk: Число

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Container
uk: Контейнер

en: Help text
uk: Текст довідки

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Add category
uk: Додати категорію

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: settings
uk: налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Update
uk: Оновити

en: Top
uk: Зверху

en: Icon
uk: Іконка

en: Add
uk: Додати

en: URL
uk: URL-адреса

en: Visible
uk: Видиме

en: Display
uk: Показ

en: Text
uk: Текст

en: Components
uk: Компоненти

en: Upload
uk: Викласти

en: Options
uk: Опції

en: Block
uk: Блок

en: Extensions
uk: Додатки

en: Field type
uk: Тип поля

en: Fields
uk: Поля

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Display options
uk: Опції відображення

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Model
uk: Модель

en: Directory
uk: Каталог

en: Loop
uk: Цикл

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Banner
uk: Банер

en: Clone
uk: Клонувати

en: Option
uk: Параметр

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Position
uk: Позиція

en: Condition
uk: Умова

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Slide
uk: Сковзання

en: Video
uk: Відео

en: Carousel
uk: Карусель

en: Max
uk: Мах

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: width
uk: ширина

en: height
uk: висота

en: Allowed file extensions
uk: Дозволені розширення файлів

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Select
uk: Вибір

en: Copy
uk: Копіювати

en: Head
uk: Голова

en: Allowed values
uk: Дозволені значення

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: Image gallery
uk: Галерея зображень

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Paste
uk: Вставити

en: About
uk: Про модуль

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Synchronize
uk: Синхронізація

en: Target
uk: Ціль

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Вказівки, що будуть показані користувачеві під цим полем на формі редагування. <br />Дозволені HTML-теги: @tags

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Add component
uk: Додати компонент

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: The specified file %name could not be uploaded.
uk: Неможливо викласти зазначений файл %name.

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: The file could not be uploaded.
uk: Неможливо викласти файл.

en: Video image
uk: Відео

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Card
uk: Картка

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Min
uk: Мін

en: Allowed formats
uk: Дозволені формати

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
uk: Заголовок (title) використовується в якості спливної підказки, коли користувач проводить мишею над зображенням.

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: - Select a field type -
uk: - Виберіть тип поля -

en: Form state
uk: Стан форми

en: Maximum file size
uk: Максимальний розмір файла

en: Unchecked
uk: Непозначено

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
uk: Найменше значення, яке дозволене в цьому полі. Якщо мінімуму не потрібно, залиште поле порожнім.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
uk: Найбільше значення, яке дозволене в цьому полі. Якщо максимуму не потрібно, залиште поле порожнім.

en: Required field
uk: Обов’язкове поле

en: Enable <em>Alt</em> field
uk: Увімкнути поле <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
uk: Увімкнути поле <em>Заголовок</em>

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Edit component
uk: Редагувати компонент

en: Invisible
uk: Невидиме

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Weight for row @number
uk: Вага рядку @number

en: Slides
uk: Слайди

en: Component name
uk: Назва компоненту

en: Accordion item
uk: Елемент "акордеона"

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: Hide label
uk: Приховати мітку

en: Link attributes
uk: Атрибути посилання

en: Responsive image
uk: Адаптивне зображення

en: Add one more
uk: Додати ще

en: Entity reference
uk: Посилання на сутність

en: Maximum dimensions
uk: Максимальні розміри

en: Checked
uk: Перевірено

en: <em>Alt</em> field required
uk: Поле <em>Alt</em> обов'язкове

en: <em>Title</em> field required
uk: Поле <em>Заголовок</em> обов'язкове

en: Media type
uk: Тип носія

en: Upload directory
uk: Каталог відвантаження

en: Formatted text
uk: Форматований текст

en: Loading…
uk: Завантаження ...

en: Allow link text
uk: Дозволити текст посилання

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
uk: Неможливо розпакувати вміст tar-файла. Повідомлення про помилку: <em>@message</em>

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
uk: Каталог відносно каталогу файлів Drupal, де будуть зберігатися відвантажені зображення.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
uk: Якщо залишити порожнім, то розмір файла буде обмежений максимальним розміром відвантаження PHP, що становить @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
uk: Зображення, які більше ніж ці розміри, будуть зменшені.

en: "On" label
uk: Мітка "Увімкнено"

en: "Off" label
uk: Мітка "Вимкнено"

en: Allowed types: @extensions.
uk: Дозволені типи: @extensions.

en: Making this field required is recommended.
uk: Рекомендовано зробити це поле обов'язковим.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
uk: Атрибут title використовується в спливній підказці про проведенні мишею над зображенням. Вмикати це поле не рекомендовано оскільки це може призвести до виникнення проблем із зчитувачами екрану.

en: Configuration archive
uk: Архів конфігурації

en: @size limit.
uk: Обмеження: @size.

en: Add options
uk: Додати варіанти

en: Set default value
uk: Задати базове значення

en: Allowed providers
uk: Дозволені постачальники

en: Enter value…
uk: Введіть значення…

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
uk: Короткий опис зображення, використовуваний зчитувачами екранів і коли неможливо завантажити зображення. Це важливо для доступності.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. Enabling this field is recommended.
uk: Короткий опис зображення, використовуваний зчитувачами екранів і коли неможливо завантажити зображення. Це поле рекомендовано увімкнути.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
uk: Почніть вводити частину назви матеріалу для того, щоб обрати його. Також може ввести внутрішній шлях матеріалу, як-от %add-node, або зовнішню URL-адресу на кшталт %url. Для посилання на головну сторінку введіть %front. Введіть %nolink для відображення тільки текстового посилання. Введіть %button, щоб відобразити лише текст посилання, доступний для клавіатури.

en: Separate extensions with a comma or space. Each extension can contain alphanumeric characters, '.', and '_', and should start and end with an alphanumeric character.
uk: Відокремте розширення комою або пробілом. Кожне розширення може містити абетково-цифрові символи, '.' та '_', і повинно починатися та закінчуватися абетково-цифровим символом.

en: Image loading
uk: Завантаження зображення

en: Lazy render images with native image loading attribute (<em>loading="lazy"</em>). This improves performance by allowing browsers to lazily load images.
uk: Лінива відтворення зображень із оригінальним атрибутом завантаження зображення (<em>loading="lazy"</em>). Це покращує продуктивність, дозволяючи браузерам ліниво завантажувати зображення.

en: Lazy (<em>loading="lazy"</em>)
uk: Ліниве (<em>loading="lazy"</em>)

en: Eager (<em>loading="eager"</em>)
uk: Енергійне (<em>loading="eager"</em>)

en: Image loading attribute
uk: Атрибут завантаження зображень

en: Select the loading attribute for images. <a href=":link">Learn more about the loading attribute for images.</a>
uk: Виберіть атрибут завантаження зображень. <a href=":link">Докладніше про атрибут завантаження зображень.</a>

en: Delays loading the image until that section of the page is visible in the browser. When in doubt, lazy loading is recommended.
uk: Затримує завантаження зображення, поки ця частина сторінки не стане видимою у браузері. У разі сумнівів рекомендується "ліниве" завантаження.

en: Force browsers to download an image as soon as possible. This is the browser default for legacy reasons. Only use this option when the image is always expected to render.
uk: Змусити браузери завантажувати зображення якомога швидше. Це базово для браузера з причин сумісності. Використовуйте цей параметр лише тоді, коли очікується, що зображення завжди відтворюється.

en: Provide a pre-filled value for the editing form.
uk: Укажіть попередньо заповнене значення для форми редагування.

en: Allowed text formats
uk: Дозволені текстові формати

en: Select the allowed text formats. If no formats are selected, all available text formats will be displayed to the user.
uk: Виберіть дозволені текстові формати. Якщо не вибрано жодного формату, користувачеві відображатимуться всі доступні текстові формати.

en: Field to reference other content.
uk: Поле для посилання на інший матеріал.
