Castorcito (1.2.0-beta2) - en to ar translation catalogue (133 entries)

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Author
ar: المؤلف

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: Number
ar: رقم

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Container
ar: حاوية

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Required
ar: ضروري

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Add category
ar: أضف تصنيفا

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: settings
ar: إعدادات

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Top
ar: الأعلى

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add
ar: إضافة

en: URL
ar: العنوان URL

en: Visible
ar: مرئي

en: Display
ar: العرض

en: Text
ar: نص

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Upload
ar: رفع

en: Options
ar: الخيارات

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: All
ar: الكل

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Block
ar: صندوق

en: Filter
ar: انتقاء

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Conditions
ar: الشروط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Up
ar: اعلى

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Display options
ar: خيارات العرض

en: Plain text
ar: نص عادي

en: State
ar: الحالة

en: Directory
ar: الدليل

en: Loop
ar: حلقة

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Provider
ar: المزود

en: Clone
ar: استنساخ

en: Down
ar: أسفل

en: Option
ar: خيار

en: Optional
ar: اختياري

en: Position
ar: الوضع

en: Condition
ar: شرط

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Video
ar: فيديو

en: Duplicate
ar: استنساخ

en: width
ar: عرض

en: height
ar: طول

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Select
ar: إختيار

en: Copy
ar: نسخ

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Allowed values
ar: القيم المسموح بها

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Autoplay
ar: تشغيل آلي

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Paste
ar: لصق

en: About
ar: حول

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Synchronize
ar: تزامن

en: Target
ar: الهدف

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ar: التعليمات التي تظهر للمستخدم تحت هذا الحقل، في استمارة التحرير. <br /> وسوم HTML المسموحة: @tags

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Use default
ar: استعمال الافتراضي

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: Card
ar: بطاقة

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ar: يظهر العنوان عندما يمر سهم الماوس فوق الصورة.

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: - Select a field type -
ar: - اختر نوع الحقل -

en: Maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم الملف

en: Alternative text
ar: النص البديل (ALT)

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ar: أدنى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أدنى.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ar: أقصى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أقصى.

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: Enable <em>Alt</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Title</em>

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number

en: Entity bundle
ar: حزمة الكيان

en: Maximum dimensions
ar: أقصى بعد

en: Formatted text
ar: نص منسّق

en: Loading…
ar: جاري التحميل...

en: Date only
ar: التاريخ فقط

en: "On" label
ar: التسمية للقيمة "نعم"

en: Allowed types: @extensions.
ar: الأنواع المسموح بها : @extensions

en: Configuration archive
ar: أرشيف الإعدادات
