Community Forge - Hamlets (2.0.0-rc5) - en to ja translation catalogue (164 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Administer
ja: 管理セクション

en: Register
ja: 登録

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Payer
ja: 支払人

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Comments
ja: コメント

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: password
ja: パスワード

en: Default
ja: デフォルト

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Modules
ja: モジュール

en: Updated
ja: 更新

en: Attachment
ja: 添付

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Created
ja: 作成

en: term
ja: ターム

en: Printer-friendly version
ja: 印刷用ページ

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Url
ja: URL

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer
ja: フッター

en: Recipients
ja: 受信者

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Input format
ja: 入力書式

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: State
ja: 状態

en: Send
ja: 送信

en: Serial
ja: シリアル

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: Events
ja: イベント

en: Upcoming events
ja: 今後のイベント

en: Forum
ja: フォーラム

en: Other
ja: その他

en: Role
ja: 役割

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Last
ja: 最後

en: Tools
ja: ツール

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Profile
ja: プロフィール

en: Coordinates
ja: 座標

en: Logout
ja: ログアウト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Attachments
ja: 添付

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Messages
ja: メッセージ

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Topics
ja: トピック

en: First
ja: 最初

en: body
ja: 本文

en: Posts
ja: 投稿

en: Map
ja: 地図

en: author
ja: 投稿者

en: Hours
ja: 時

en: Units
ja: 単位

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Balance
ja: 残高

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Credit
ja: 現金

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Minutes
ja: 分

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Last changed
ja: 最終変更

en: Tabs
ja: タブ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ja: CAPTCHA用に入力された回答が正しくありません。

en: Hide
ja: 非表示

en: Global
ja: グローバル

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Edit profile
ja: プロフィールを編集

en: Offline
ja: オフライン

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: Account
ja: アカウント

en: Joined
ja: 登録日

en: Contact email
ja: 連絡先メールアドレス

en: Member
ja: メンバー

en: I agree
ja: 承諾します

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Message body
ja: メッセージ本文

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Broadcast
ja: 配信

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Admin
ja: 管理者

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Offers
ja: 提供

en: CSV Export
ja: CSVエクスポート

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Network
ja: ネットワーク

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Terminology
ja: 用語

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Data export
ja: データエクスポート

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Private files directory
ja: プライベートファイルディレクトリー

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ja: この質問はあなたが人間の訪問者であるかどうかをテストし、自動化されたスパム送信を防ぐためのものです。

en: Links related to the user account.
ja: ユーザーアカウントに関連したリンク。

en: Use this for linking to the main site sections.
ja: メインサイトセクションへのリンクのためにこれを使用します。

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: The path '%path' has to start with a slash.
ja: パス「 %path 」はスラッシュ始まりでなくてはなりません。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: Member [user:uid]
ja: メンバー [user:uid]
