Community Forge - Hamlets (8.x-1.0-beta27) - en to hi translation catalogue (97 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Administer
hi: प्रशासन

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Payer
hi: अदाकर्ता

en: Transactions
hi: लेनदेन

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Description
hi: उल्लेख

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: more
hi: और भी

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Categories
hi: वर्ग

en: created
hi: बनाया

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Help
hi: मदद

en: type
hi: प्रकार

en: Mail
hi: मेल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Created
hi: निर्मित

en: term
hi: परिभाषा

en: Printer-friendly version
hi: मुद्रक-अनुकूल पाठान्तर

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Footer
hi: पादलेख

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Roles
hi: भूमिका

en: Input format
hi: इनपुट प्रारूप

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Normal
hi: सामान्य

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Send
hi: भेजें

en: Desc
hi: अवरोही

en: Members
hi: सदस्य

en: Other
hi: अन्य

en: Basic
hi: सामान्य

en: Role
hi: भूमिका

en: Recent comments
hi: हाल के कमेन्ट

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Logout
hi: लॉग आउट

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Messages
hi: संदेश

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Info
hi: जानकारी

en: People
hi: कर्मचारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Last changed
hi: अंतिम बार बदला गया

en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: No comments available.
hi: कोई कमेन्ट उपलब्ध नहीं है|

en: Switch user
hi: उपयोगकर्ता बदलें

en: Account
hi: खाता

en: Joined
hi: में शामिल हुए

en: Member
hi: सदस्य

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Message subject
hi: संदेश का विषय

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Compact
hi: सघन

en: Find and manage people interacting with your site.
hi: अपनी साइट के साथ सहभागिता करने वाले लोगों को ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: Terminology
hi: शब्दावली

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hi: उपयोगकर्ता खातों, भूमिकाओं और अनुमतियों का प्रबंधन करें.

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Default long date
hi: डिफ़ॉल्ट लंबे तारीख

en: Default medium date
hi: डिफ़ॉल्ट मध्यम तारीख

en: Default short date
hi: डिफ़ॉल्ट छोटा दिनांक

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Recent comments.
hi: हाल की टिप्पणियाँ

en: Name or email contains
hi: नाम या ईमेल में है
