Community Forge - Hamlets (8.x-1.0-beta33) - en to pt translation catalogue (145 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Administer
pt: Administrar

en: Register
pt: Registro

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Payer
pt: Sacado

en: Transactions
pt: Transações

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Log
pt: Registro

en: more
pt: mais

en: Comments
pt: Comentários

en: created
pt: criado

en: Reset
pt: Redefinir

en: Miscellaneous settings
pt: Configurações diversas

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Help
pt: Ajuda

en: password
pt: senha

en: Galleries
pt: Galerias

en: type
pt: tipo

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: term
pt: termo

en: Printer-friendly version
pt: Versão para impressão

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Footer
pt: Rodapé

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Input format
pt: Formato de entrada

en: Filter
pt: Filtrar

en: Last access
pt: Último acesso

en: Gallery
pt: Galeria

en: Present
pt: Presente

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Members
pt: Membros

en: Directory
pt: Diretório

en: Events
pt: Eventos

en: Other
pt: Outros

en: Basic
pt: Básico

en: Role
pt: Papel

en: First name
pt: Nome

en: description
pt: descrição

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Profile
pt: Perfil

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Pay
pt: Pagar

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Messages
pt: Mensagens

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: body
pt: corpo

en: Hours
pt: Horas

en: Units
pt: Unidades

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Balance
pt: Saldo

en: Street address
pt: Endereço

en: Documents
pt: Documentos

en: Credit
pt: Crédito

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Minutes
pt: Minutos

en: Last changed
pt: Última alteração

en: Privacy
pt: Privacidade

en: News
pt: Notícias

en: Tabs
pt: Abas

en: Harvest
pt: Colheita

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: No comments available.
pt: Nenhum comentário disponível.

en: Switch user
pt: Trocar usuário

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Family
pt: Família

en: Account
pt: Conta

en: Joined
pt: Inscrito

en: Web page
pt: Página Web

en: Member
pt: Membro

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Portrait
pt: Retrato

en: Message body
pt: Corpo da mensagem

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Broadcast
pt: Anunciar

en: quantity
pt: quantidade

en: Message subject
pt: Assunto da mensagem

en: Admin
pt: Administrar

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Created on
pt: Criado em

en: Current user
pt: Usuário atual

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Currency name
pt: Nome da moeda

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Add photo
pt: Adicionar Imagem

en: Value(s)
pt: Valor(es)

en: Manage content
pt: Gerenciar conteúdo

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: No people available.
pt: Ninguém disponível.

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerenciar pessoas interagindo com seu site.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: Terminology
pt: Terminologia

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerenciar contas de usuário, papéis e permissões.

en: Data export
pt: Exportação de dados

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Private files directory
pt: Diretório de arquivos privados

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
pt: Esta questão é para verificar se você é ou não um visitante humano e prevenir submissões automáticas de spam.

en: With selection
pt: Selecione a ação

en: Lists (Views)
pt: Listas (Views)

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: The path '%path' has to start with a slash.
pt: O caminho '%path' deve iniciar com uma barra.

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Default long date
pt: Data longa padrão

en: Default medium date
pt: Data média padrão

en: Default short date
pt: Data curta padrão

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Recent comments.
pt: Comentários recentes.

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém
