Chado Light (1.0.0-beta1) - en to ja translation catalogue (57 entries)

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: Overview
ja: 概観

en: None
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Text
ja: テキスト

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Data type
ja: データ型

en: Filter
ja: フィルター

en: Term
ja: ターム

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Volume
ja: ボリューム

en: Terms
ja: ターム

en: Ignore
ja: 無視

en: Operator
ja: オペレータ

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Schema
ja: スキーマ

en: Max
ja: 最大

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Publisher
ja: 出版社

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Data
ja: データ

en: Publication
ja: 公表

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Properties
ja: プロパティー

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Only
ja: 限定

en: Numeric
ja: 数値

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: Min
ja: 最小

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: Manage display
ja: 表示管理

en: There was a problem creating field %label: @message
ja: フィールド %label の作成に問題が発生しました: @message

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ja: "@example1" や "@example2" のような現在時からのオフセット
