Charts (8.x-3.4) - en to uk translation catalogue (76 entries)

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Categories
uk: Категорії

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: Background
uk: Тло

en: px
uk: пікс

en: Top
uk: Зверху

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Display
uk: Показ

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Area
uk: Область

en: Bottom
uk: Знизу

en: Advanced
uk: Розширені

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Maximum
uk: Максимум

en: Bar
uk: Смуга

en: Line
uk: Рядок

en: Week
uk: Тиждень

en: Background color
uk: Колір тла

en: Color
uk: Колір

en: Months
uk: Місяці

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Requirements
uk: Вимоги

en: Not Installed
uk: Не встановлено

en: Installed
uk: Встановлено

en: Chart type
uk: Тип графіка

en: Charts
uk: Діаграми

en: Examples
uk: Приклади

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Series
uk: Серіал

en: About
uk: Про модуль

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: Column
uk: Колонка

en: Radios
uk: Радіокнопки

en: Speed
uk: Швидкість

en: Not defined
uk: Не визначено

en: Title position
uk: Розташування заголовка

en: transparent
uk: прозорий

en: Pie
uk: Кругова діаграма

en: Chart
uk: Діаграми

en: Multiple displays
uk: Сукупність відображень

en: Grouping field
uk: Групуюче поле

en: You need at least one field before you can configure your table settings
uk: Для можливості конфігурування таблиці необхідно додати хоча б одне поле

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Tooltips
uk: Підказки

en: Inside
uk: Всередині

en: Outside
uk: Зовні

en: Legend position
uk: Розташування умовних позначок

en: auto
uk: автоматичний

en: Charting library
uk: Бібліотека графіків

en: Custom title
uk: Власний заголовок

en: Scatter
uk: Розсіювання

en: X-Axis
uk: Вісь X

en: Y-Axis
uk: Вісь Y

en: Label field
uk: Поле мітки

en: No label field
uk: Поле мітки відсутнє

en: Chart title
uk: Заголовок графіка

en: Chart colors
uk: Кольори графіка

en: Horizontal axis
uk: Горизонтальна вісь

en: Labels rotation
uk: Поворот міток

en: Vertical axis
uk: Вертикальна вісь

en: Value range
uk: Діапазон значень

en: Value prefix
uk: Префікс значення

en: Value suffix
uk: Суфікс значення

en: Decimal count
uk: Кількість знаків після коми

en: Axis settings
uk: Налаштування вісі

en: Attachment display options
uk: Опції долученого відображення

en: Hexadecimal color
uk: Шістнадцятковий колір

en: Check if CDN is being used for external libraries
uk: Перевіряти використання CDN для зовнішніх бібліотек
