Charts (8.x-3.5) - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Categories
fr: Catégories

en: None
fr: Aucun(e)

en: False
fr: Faux

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Display
fr: Affichage

en: Area
fr: Zone

en: Bottom
fr: Bas

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Line
fr: Ligne

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Color
fr: Couleur

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Chart type
fr: Type de graphique

en: Charts
fr: Histogrammes

en: Examples
fr: Exemples

en: Series
fr: Série

en: About
fr: À propos

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Column
fr: Colonne

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Not defined
fr: Non défini

en: Title position
fr: Position du titre

en: Pie
fr: Camembert

en: Chart
fr: Graphe

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Grouping field
fr: Champ de regroupement

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Tooltips
fr: Infobulles

en: Inside
fr: Intérieur

en: Outside
fr: Extérieur

en: Legend position
fr: Position de la légende

en: Custom title
fr: Titre personnalisé

en: Gauge
fr: Jauge

en: Ellipsis
fr: Ellipse

en: Stacking
fr: Empilement

en: Label field
fr: Champ étiquette

en: Horizontal axis
fr: Axe horizontal

en: Vertical axis
fr: Axe vertical

en: Value range
fr: Plage de valeurs

en: Value prefix
fr: Préfixe de valeur

en: Value suffix
fr: Suffixe de valeur

en: Attachment display options
fr: Options d'affichage de vue attachée

en: Hexadecimal color
fr: Couleur hexadécimale
