CiviCRM Entity (4.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (49 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: List
id: Daftar

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Country
id: Negara

en: Settings
id: Pengaturan

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Event
id: Acara

en: User
id: Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Separator
id: Pemisah

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Case
id: Kasus

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Attachments
id: Sisipan

en: Activity
id: Aktifitas

en: Relationship
id: Hubungan

en: Reply
id: Balas

en: Values
id: Nilai

en: Any
id: Setiap

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: And max
id: Dan mak

en: Text format
id: Format teks

en: Filter format
id: Format filter

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Exposed
id: Terekspos

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)
