CiviCRM Entity (4.0.0-beta2) - en to pt translation catalogue (82 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Value
pt: Valor

en: Group
pt: Grupo

en: List
pt: Lista

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Unsubscribe
pt: Cancelar inscrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Country
pt: País

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Event
pt: Evento

en: Participant
pt: Participante

en: User
pt: Usuário

en: Contact
pt: Contato

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Tudo

en: Contacts
pt: Contatos

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Note
pt: Nota

en: Case
pt: Caixa

en: Contact ID
pt: ID Contato

en: City
pt: Cidade

en: Postal code
pt: CEP

en: State/Province
pt: Estado

en: Attachments
pt: Anexos

en: Activity
pt: Atividade

en: Relationship
pt: Relação

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en: Distance
pt: Distância

en: Reply
pt: Responder

en: Miles
pt: Milhas

en: Values
pt: Valores

en: Opened
pt: Aberto

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Any
pt: Qualquer

en: Campaign
pt: Campanha

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Kilometers
pt: Quilômetros

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: exposto

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Line item
pt: Item da fatura

en: Filter format
pt: Formato do filtro

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Exposed
pt: Exposto

en: Contact type
pt: Tipo de contato

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: @group (historical data)
pt: @group (dados históricos)

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
pt: Isto é um alias de @group: @field.

en: @group (historical data): @field
pt: @group (dados históricos): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
pt: Delta - Aparece em: @bundles.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: - No value -
pt: - Nenhum valor -

en: IN operator
pt: Operador IN

en: Provides links to perform entity operations.
pt: Fornece links para executar operações da entidade.

en: @entity using @field_name
pt: @entity usando @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
pt: Relacionar cada @entity com um @field_name configurado para o @label.

en: Also known as:
pt: Também conhecido como:

en: Renders an entity in a view mode.
pt: Renderiza uma entidade em um modo de exibição.

en: Enabled entity types
pt: Tipos de entidades habilitadas

en: Phone type
pt: Tipo de telefone

en: Min placeholder
pt: Placeholder min

en: Max placeholder
pt: Placeholder max
