CiviCRM Entity (8.x-3.0-beta3) - en to tr translation catalogue (67 entries)

en: Value
tr: Değer

en: Group
tr: Grup

en: List
tr: Liste

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Tag
tr: Etiket

en: Edit
tr: Düzenle

en: Country
tr: Ülke

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Event
tr: Olay

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Contact
tr: İletişim

en: Separator
tr: Ayraç

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: State/Province
tr: İl

en: Attachments
tr: Ekler

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Website
tr: Web sitesi

en: Membership
tr: Üyelik

en: Relationship
tr: İlişki

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Miles
tr: Mil

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Any
tr: Herhangi

en: About
tr: Hakkında

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Proximity
tr: Yakınlık

en: Kilometers
tr: Kilometre

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: exposed
tr: açıkça

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Case type
tr: Olay türü

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Filter format
tr: Süzgeç biçimi

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: Distance unit
tr: Uzaklık birimi

en: Location type
tr: Konum türü

en: %title has been created.
tr: %title oluşturuldu.

en: %title has been updated.
tr: %title güncellendi.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: @group (historical data)
tr: @group (tarihsel bilgi)

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: This is an alias of @group: @field.
tr: @field, @group grubunun diğer adıdır.

en: @group (historical data): @field
tr: @group (tarihsel bilgi): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
tr: Delta - @bundles paketlerinde görünüyor.

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: - No value -
tr: - Değer yok -

en: Provides links to perform entity operations.
tr: Varlık işlemleri gerçekleştirmek için bağlantılar sağlar.

en: @entity using @field_name
tr: @field_name kullanan @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
tr: @field_name kullanan her @entity ögesini @label ile ilişkilendirin.

en: Also known as:
tr: Şu adla da biliniyor:

en: Renders an entity in a view mode.
tr: Görüntüleme kipinde bir varlığın görüntüsünü oluşturur.

en: Min placeholder
tr: Min yer tutucusu

en: Max placeholder
tr: Maks yer tutucusu
