CiviCRM Entity (8.x-3.0) - en to nl translation catalogue (86 entries)

en: Value
nl: Waarde

en: Group
nl: Groep

en: List
nl: Lijst

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Subscribe
nl: Abonneer

en: Unsubscribe
nl: Uitschrijven

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Tag
nl: Label

en: Edit
nl: Bewerken

en: Country
nl: Land

en: Settings
nl: Instellingen

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Event
nl: Evenement

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Note
nl: Notitie

en: Case
nl: Hoofdlettergebruik

en: City
nl: Plaats

en: Postal code
nl: Postcode

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Survey
nl: Enquête

en: Activity
nl: Activiteit

en: Membership
nl: Lidmaatschap

en: Relationship
nl: Relatie

en: Relationship type
nl: Relatietype

en: Distance
nl: Afstand

en: Reply
nl: Reageren

en: Miles
nl: Mijlen

en: Grant
nl: Toestemming verlenen

en: Show all
nl: Alles weergeven

en: Any
nl: Elke

en: About
nl: Over

en: Campaign
nl: Campagne

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Proximity
nl: Nabijheid

en: Delivered
nl: Afgeleverd

en: - Any -
nl: - Alle -

en: exposed
nl: zichtbaar gemaakt

en: Min
nl: Minimaal

en: And max
nl: En maximaal

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Case type
nl: Taaktype

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: Line item
nl: Factuurregel

en: Title Field
nl: Titelveld

en: Filter format
nl: Filter formaat

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Exposed
nl: Zichtbaar gemaakt

en: Show none
nl: Toon niets

en: Distance unit
nl: Afstandseenheid

en: Location type
nl: Locatietype

en: %title has been created.
nl: %title is aangemaakt.

en: %title has been updated.
nl: %title is bijgewerkt.

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: @group (historical data)
nl: @group (historische data)

en: Membership type
nl: Lidmaatschapstype

en: Appears in: @bundles.
nl: Komt voor in: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
nl: Dit is een alias van @group: @field.

en: @group (historical data): @field
nl: @group (historische data): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
nl: Delta - Komt voor in: @bundles.

en: Bounces
nl: Onbezorgbare berichten

en: Rendered entity
nl: Weergegeven entiteit

en: Date in the form of CCYYMMDD.
nl: Datum in de notatie CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
nl: Datum in de notatie YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
nl: Datum in de notatie YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
nl: Datum genoteerd als MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
nl: Datum genoteerd als DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
nl: Datum genoteerd als WW (01 - 53).

en: - No value -
nl: - Geen waarde -

en: IN operator
nl: IN-bewerking

en: Provides links to perform entity operations.
nl: Biedt links om entiteitsbewerkingen uit te voeren.

en: @entity using @field_name
nl: @entity gebruikt @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
nl: Elke @entity relateren waarvan @field_name is ingesteld op @label.

en: Also known as:
nl: Ook bekend als:

en: Renders an entity in a view mode.
nl: Toont de entiteit in een weergave modus.

en: Enabled entity types
nl: Ingeschakelde entiteitstypes

en: A non-existent config entity name returned by FieldStorageConfigInterface::getBundles(): field name: %field, bundle: %bundle
nl: Een niet-bestaande entiteitsnaam geleverd door FieldStorageConfigInterface::getBundles(): veldnaam: %field, bundel: %bundle

en: Min placeholder
nl: Min-token

en: Max placeholder
nl: Max-token
