CiviCRM Entity (8.x-3.0) - en to ro translation catalogue (58 entries)

en: Value
ro: Valoare

en: Group
ro: Grup

en: List
ro: Listă

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Tag
ro: Marcaj

en: Edit
ro: Editați

en: Country
ro: Ţară

en: Settings
ro: Setări

en: Label
ro: Etichetă

en: View
ro: Afişează

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: Case
ro: Caz

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: State/Province
ro: Judeţ

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Activity
ro: Activitate

en: Relationship
ro: Relaţie

en: Reply
ro: Replică

en: Any
ro: Orice

en: About
ro: Despre

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: exposed
ro: expus

en: And max
ro: Şi max

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Text format
ro: Formatare text

en: Filter format
ro: Format filtru

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Exposed
ro: Expus

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: @group (historical data)
ro: @group (date istorice)

en: Appears in: @bundles.
ro: Apare în: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
ro: Acesta este un alias al @group: @field.

en: @group (historical data): @field
ro: @group (date istorice): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
ro: Delta - Apare în: @bundles.

en: Rendered entity
ro: Entitate randată

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).

en: - No value -
ro: - Nici o valoare -

en: IN operator
ro: Operatorul ÎN

en: Provides links to perform entity operations.
ro: Furnizează legături pentru a efectua operații pe entități.

en: @entity using @field_name
ro: @entity folosește @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ro: Referiți fiecare @entity cu un @field_name setat pentru @label.

en: Also known as:
ro: Cunoscut și ca:

en: Renders an entity in a view mode.
ro: Randează o entitate într-un mod de afișare.
