CivicTheme (1.5.0) - en to tr translation catalogue (87 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Quote
tr: Alıntı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Top
tr: En üst

en: Large
tr: Büyük

en: Icon
tr: Simge

en: Audio
tr: Ses

en: Path
tr: Yol

en: Event
tr: Olay

en: Theme
tr: Tema

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: Attachment
tr: Ek

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Error
tr: Hata

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Bottom
tr: Alt

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Database
tr: Veritabanı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Heading
tr: Başlık

en: Warning
tr: Uyarı

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Medium
tr: Orta

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Desc
tr: Azalan

en: Colors
tr: Renkler

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Color
tr: Renk

en: Both
tr: İkisi de

en: Last
tr: Son

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Topics
tr: Konular

en: Topic
tr: Konu

en: First
tr: Birinci

en: Map
tr: Harita

en: Content Bottom
tr: İçerik Altı

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Document
tr: Belge

en: Apply
tr: Uygula

en: Information
tr: Bilgi

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: Date range
tr: Tarih aralığı

en: Overlay
tr: Üst katman

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Any
tr: Herhangi

en: Logo type
tr: Logo türü

en: Inherit
tr: Miras

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Primary
tr: Birincil

en: Link settings
tr: Bağlantı ayarları

en: mobile
tr: mobil

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: wide
tr: geniş

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Alert
tr: Çok önemli

en: Limited
tr: Sınırlı

en: Highlight
tr: Vurgulu

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Asc
tr: Artan

en: Logo settings
tr: Logo ayarları

en: REST export
tr: REST dışa aktarma

en: narrow
tr: dar

en: Remote video
tr: Uzak video

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
tr: Yüklenmiş dosya veya belge, örneğin bir PDF.
