CivicTheme (1.6.1) - en to pl translation catalogue (146 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Previous
pl: Poprzednie

en: Next
pl: Dalej

en: Reset to defaults
pl: Przywróć domyślne

en: Content
pl: Zawartość

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: On
pl: Włączony

en: File
pl: Plik

en: Date
pl: Data

en: Links
pl: Odnośniki

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: None
pl: Brak

en: Message
pl: Wiadomość

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Help
pl: Pomoc

en: Default
pl: Domyślny

en: Background
pl: Tło

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Top
pl: Góra strony

en: Small
pl: Małe

en: Large
pl: Duże

en: Icon
pl: Ikona

en: Path
pl: Ścieżka

en: Event
pl: Termin

en: Theme
pl: Skórka

en: Component
pl: Komponent

en: Components
pl: Komponenty

en: Attachment
pl: Załącznik

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: Error
pl: Błąd

en: Expanded
pl: Rozwinięte

en: All
pl: Wszystko

en: Panels
pl: Panele

en: Block
pl: Blok

en: Page
pl: Strona

en: Embedded
pl: Osadzony

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Site slogan
pl: Slogan witryny

en: Database
pl: Baza danych

en: Off
pl: Wyłączony

en: Header
pl: Nagłówek

en: Footer
pl: Stopka

en: Location
pl: Położenie

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Normal
pl: Zwykły

en: Success
pl: Sukces

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: Medium
pl: Średnie

en: Plain text
pl: Czysty tekst

en: Unlimited
pl: Nieograniczone

en: Address
pl: Adres

en: Desc
pl: Malejąco

en: Colors
pl: Kolory

en: Border
pl: Obramowanie

en: Table
pl: Tabela

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Color
pl: Kolor

en: List type
pl: Typ listy

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: Link text
pl: Treść odnośnika

en: Banner
pl: Baner

en: Both
pl: Oba

en: Last
pl: Ostatni

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Attachments
pl: Załączniki

en: Messages
pl: Wiadomości

en: Topics
pl: Tematy

en: Topic
pl: Temat

en: First
pl: Pierwszy

en: Limit
pl: Ograniczenie

en: Map
pl: Mapa

en: Caption
pl: Podpis

en: Content Top
pl: Lewy nagłówek

en: Sidebar
pl: Pasek boczny

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Reference
pl: Referencja

en: Video
pl: Wideo

en: Document
pl: Dokument

en: Slider
pl: Suwak

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Webform
pl: Formularz

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Information
pl: Informacja

en: List items
pl: Wyświetl elementy

en: More information
pl: Więcej informacji

en: Date range
pl: Zakres dat

en: Subtitle
pl: Podtytuł

en: Overlay
pl: Nakładka

en: Open links in a new window
pl: Otwieraj odnośniki w nowych oknach

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Screen
pl: Ekran

en: Any
pl: Dowolny

en: Paragraph
pl: Akapit

en: Logo type
pl: Typ loga

en: Campaign
pl: Kampania

en: Signup
pl: Rejestracja

en: Inherit
pl: Dziedzicz

en: Primary tabs
pl: Zakładki podstawowe

en: Secondary tabs
pl: Zakładki dodatkowe

en: Light
pl: Jasny

en: Locations
pl: Lokalizacje

en: Primary
pl: Główny

en: View link
pl: Odnośnik wyświetlania

en: Video file
pl: Plik Video

en: Next step
pl: Następny krok

en: Link settings
pl: Ustawienia odnośnika

en: mobile
pl: mobilne

en: Dropdown
pl: Lista rozwijana

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: wide
pl: szerokie

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Alert
pl: Ostrzeżenie

en: Limited
pl: Ograniczone

en: Highlight
pl: Zaznaczenie

en: Main page content
pl: Zawartość główna

en: On this page
pl: Na tej stronie

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: Difference
pl: Różnica

en: Secondary navigation
pl: Drugorzędna nawigacja

en: Dark
pl: Ciemny

en: Slides
pl: Slajdy

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Header settings
pl: Ustawienia nagłówka

en: Logo settings
pl: Ustawienia logo

en: Column count
pl: Liczba kolumn

en: Paragraphs
pl: Akapity

en: REST export
pl: Eksport REST

en: narrow
pl: wąski

en: Primary admin actions
pl: Podstawowe akcje administratora

en: Use local images for reusable media.
pl: Wykorzystuje lokalne obrazy w mediach wielokrotnego użytku.

en: A locally hosted audio file.
pl: Przechowywany lokalnie plik audio.

en: A locally hosted video file.
pl: Przechowywany lokalnie plik video.

en: Remote video
pl: Zdalne wideo

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pl: Zdalne wideo z YouTube lub Vimeo.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pl: Wysłany plik lub dokument, taki jak PDF.
