CivicTheme (1.7.0) - en to fa translation catalogue (132 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Moderated content
fa: محتوای مدیریت شده

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Language
fa: زبان

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: File
fa: فایل

en: Date
fa: تاریخ

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Test
fa: آزمایش

en: Message
fa: پیغام

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: True
fa: صحیح

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Icon
fa: شمایل

en: Audio
fa: صوتی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: Theme
fa: پوسته

en: Search keywords
fa: جستجوی کلید واژه‌ها

en: Component
fa: جزء

en: Attachment
fa: پیوست

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Error
fa: خطا

en: Expanded
fa: گسترده

en: All
fa: همه

en: Panels
fa: پنل‌ها

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Embedded
fa: جایگذاری شده

en: Bottom
fa: پایین

en: Logo
fa: آرم

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Heading
fa: عنوان

en: Normal
fa: عادی

en: Success
fa: موفقیت

en: Warning
fa: اخطار

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Address
fa: نشانی

en: Desc
fa: نزولی

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Border
fa: حاشیه

en: Table
fa: جدول

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Color
fa: رنگ

en: List type
fa: نوع فهرست

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Both
fa: هردو

en: Last
fa: آخرین

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Hidden
fa: پنهان

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: Topics
fa: موضوعات

en: Topic
fa: موضوع

en: First
fa: اولین

en: Limit
fa: محدوده

en: Map
fa: نقشه

en: Caption
fa: عنوان

en: Content Top
fa: بالای محتوا

en: Content Bottom
fa: پایین محتوا

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Reference
fa: ارجاع

en: Video
fa: ویدیو

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Apply
fa: تایید

en: Information
fa: اطلاعات

en: List items
fa: فهرست آیتم‌ها

en: More information
fa: اطلاعات بیشتر

en: Subtitle
fa: زیر عنوان

en: Overlay
fa: لایه ی پوشاننده

en: General form
fa: فرم عمومی

en: Offset
fa: جابجایی

en: Any
fa: هر

en: Logo type
fa: نوع لوگو

en: 1
fa: ۱

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Light
fa: روشن

en: Primary
fa: اصلی

en: Alerts
fa: اخطارها

en: View link
fa: پیوند مشاهده

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: - All -
fa: - همه -

en: Alert
fa: هشدار

en: Limited
fa: محدود

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Difference
fa: تفاوت

en: Dark
fa: تاریک

en: Slides
fa: اسلایدها

en: Asc
fa: صعودی

en: Logo settings
fa: تنظیمات آرم

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک بازنویسی محتوا.

en: All caches cleared.
fa: حافظه‌های موقت تخلیه شدند.
