CivicTheme (1.7.0) - en to ro translation catalogue (125 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: Status
ro: Stare

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Moderated content
ro: Conținut moderat

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Language
ro: Limba

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: File
ro: Fișier

en: Date
ro: Data

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Message
ro: Mesaj

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: True
ro: Adevărat

en: Default
ro: Implicit

en: Background
ro: Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Top
ro: Sus

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Path
ro: Cale

en: Updated
ro: Actualizat

en: Theme
ro: Temă

en: Search keywords
ro: Cuvinte cheie pentru căutare

en: Component
ro: Componentă

en: Attachment
ro: Anexă

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Error
ro: Eroare

en: Expanded
ro: Expandat

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Logo
ro: Siglă

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Database
ro: Bază de date

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Success
ro: Succes

en: Warning
ro: Avertizare

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Medium
ro: Mediu

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: Table
ro: Tabel

en: Navigation
ro: Navigator

en: Color
ro: Culoare

en: List type
ro: Tip listă

en: Attributes
ro: Atribute

en: Both
ro: Ambele

en: Last
ro: Ultimul

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Topics
ro: Subiecte

en: Topic
ro: Subiect

en: First
ro: Primul

en: Limit
ro: Limită

en: Map
ro: Hartă

en: Caption
ro: Legendă

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Reference
ro: Referință

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Apply
ro: Aplică

en: Information
ro: Informații

en: List items
ro: Listă elemente

en: More information
ro: Mai multe informaţii

en: Date range
ro: Interval dată

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Offset
ro: Decalaj

en: Any
ro: Orice

en: Inherit
ro: Moşteneşte

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Video file
ro: Fișier video

en: Link settings
ro: Setările legăturii

en: mobile
ro: mobil

en: Dropdown
ro: Listă verticală

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Attachment settings
ro: Setări ale ataşamentului

en: - All -
ro: - Toate -

en: wide
ro: larg

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Alert
ro: Alertă

en: Limited
ro: Limitat

en: Moderation state
ro: Starea de moderare

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: No media available.
ro: Nu există suport media disponibil.

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Asc
ro: Ascendent

en: Logo settings
ro: Configurări logo

en: Get the actual content from a content revision.
ro: Obțineți conținutul actual dintr-o revizie a conținutului.

en: REST export
ro: Export REST

en: narrow
ro: îngust

en: Media name
ro: Nume media

en: Find and manage media.
ro: Găsiți și gestionați media.

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.
