CivicTheme (1.7.0) - en to sv translation catalogue (157 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Moderated content
sv: Modererat innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Language
sv: Språk

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: File
sv: Fil

en: Date
sv: Datum

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Message
sv: Meddelande

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: True
sv: Sant

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Top
sv: Överst

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Icon
sv: Ikon

en: Audio
sv: Ljud

en: Path
sv: Sökväg

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Theme
sv: Tema

en: Search keywords
sv: Nyckelord för sökning

en: Component
sv: Komponent

en: Components
sv: Komponenter

en: Attachment
sv: Bilaga

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Error
sv: Fel

en: Expanded
sv: Utfällt

en: All
sv: Alla

en: Page
sv: Sida

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Logo
sv: Logotyp

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Database
sv: Databas

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Heading
sv: Rubrik

en: Warning
sv: Varning

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Medium
sv: Mellan

en: Plain text
sv: Ren text

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Address
sv: Adress

en: Desc
sv: Fallande

en: Colors
sv: Färger

en: Table
sv: Tabell

en: Navigation
sv: Navigering

en: Color
sv: Färg

en: List type
sv: Typ av lista

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Link text
sv: Länktext

en: Both
sv: Båda

en: Last
sv: Sista

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Hidden
sv: Dold

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: First
sv: Första

en: Limit
sv: Begränsning

en: Map
sv: Karta

en: Caption
sv: Bildtext

en: Content Bottom
sv: Innehåll Nederst

en: Sidebar
sv: Sidospalt

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Reference
sv: Referens

en: Document
sv: Dokument

en: Snippet
sv: Fragment

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Apply
sv: Applicera

en: List items
sv: Visa alternativ

en: More information
sv: Mer information

en: Date range
sv: Intervall för datum

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Overlay
sv: Lager

en: Offset
sv: Kompensera

en: Screen
sv: Skärm

en: Any
sv: Alla

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Logo type
sv: Typ av logga

en: Inherit
sv: Ärv

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Light
sv: Ljust

en: Locations
sv: Platser

en: Primary
sv: Primär

en: View link
sv: Länk för visning

en: Video file
sv: Videofil

en: Next step
sv: Nästa steg

en: Link settings
sv: Inställningar för länk

en: mobile
sv: mobil

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: - All -
sv: - Alla -

en: wide
sv: bred

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Alert
sv: Larm

en: Limited
sv: Begränsad

en: Moderation state
sv: Modereringsstatus

en: Published status
sv: Status för publicering

en: No media available.
sv: Ingen media tillgänglig.

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Difference
sv: Skillnad

en: Dark
sv: Mörkt

en: Asc
sv: Stigande

en: Logo settings
sv: Inställningar för logotyp

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: All caches cleared.
sv: Alla cachar är rensade.

en: Editorial
sv: Redaktionell

en: narrow
sv: smal

en: Media name
sv: Medianamn

en: Find and manage media.
sv: Hitta och hantera media.

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: Find and moderate content.
sv: Hitta och moderera innehåll.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
sv: Inget modererat innehåll tillgängligt. Endast väntande versioner av innehåll, till exempel utkast, listas här.

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: Remote video
sv: Extern video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
sv: Återställ till utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
sv: En uppladdad fil eller ett dokument, exempelvis en PDF.
