CivicTheme Design System (1.9.0) - en to ja translation catalogue (166 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Status
ja: 状態

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Moderated content
ja: モデレート中のコンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Language
ja: 言語

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Summary
ja: 概要

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Icon
ja: アイコン

en: Audio
ja: オーディオ

en: Path
ja: パス

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Theme
ja: テーマ

en: Search keywords
ja: 検索キーワード

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: Attachment
ja: 添付

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Error
ja: エラー

en: Expanded
ja: 展開

en: All
ja: すべて

en: Panels
ja: パネル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Bottom
ja: ボトム

en: Logo
ja: ロゴ

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Database
ja: データベース

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Heading
ja: 見出し1

en: Normal
ja: ノーマル

en: Warning
ja: 警告

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Mobile
ja: モバイル

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Border
ja: ボーダー

en: Table
ja: テーブル

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Color
ja: 色

en: List type
ja: リスト形式

en: Attributes
ja: 属性

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Banner
ja: バナー

en: Both
ja: 両方

en: Last
ja: 最後

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Hidden
ja: 非表示

en: Attachments
ja: 添付

en: Messages
ja: メッセージ

en: Topics
ja: トピック

en: Topic
ja: トピック

en: First
ja: 最初

en: Limit
ja: 制限

en: Map
ja: 地図

en: Caption
ja: キャプション

en: Content Top
ja: コンテンツトップ

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Reference
ja: 参照

en: Video
ja: ビデオ

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Automatic
ja: 自動

en: Tabs
ja: タブ

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Apply
ja: 適用

en: Information
ja: 情報

en: List items
ja: 項目の一覧

en: More information
ja: 詳細情報

en: Date range
ja: 日付の範囲

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: General form
ja: 一般フォーム

en: Offset
ja: オフセット

en: Any
ja: いずれか

en: Signup
ja: サインアップ

en: Inherit
ja: 継承

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Locations
ja: 場所

en: Alerts
ja: アラート

en: View link
ja: 表示リンク

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Next step
ja: 次の段階

en: Link settings
ja: リンク設定

en: mobile
ja: モバイル

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: - All -
ja: - 全て -

en: wide
ja: 広

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Alert
ja: 警告

en: Limited
ja: 制限

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Asc
ja: 昇順

en: Logo settings
ja: ロゴ設定

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: REST export
ja: REST エクスポート

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Showing @start - @end of @total
ja: @total 件中 @start - @end 件を表示

en: narrow
ja: 狭小

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Media name
ja: メディア名

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ja: モデレート中のコンテンツはありません。下書きなどの掲載を保留しているバージョンのみがここに表示されます。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。
