Cloud (6.0.0-rc4) - en to sv translation catalogue (370 entries)

en: tags
sv: etiketter

en: Home
sv: Hem

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Next
sv: Nästa

en: enabled
sv: aktiverad

en: enable
sv: aktivera

en: value
sv: värde

en: Approve
sv: Godkänn

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Totals
sv: Totalt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Private
sv: Privat

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Public
sv: Offentlig

en: Log
sv: Logg

en: more
sv: mer

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Action
sv: Åtgärd

en: Cost
sv: Kostnad

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Servers
sv: Servrar

en: Resources
sv: Resurser

en: Projects
sv: Projekt

en: Project
sv: Projekt

en: Go
sv: Gå till

en: view
sv: visa

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: Login
sv: Logga in

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: None
sv: Ingen

en: default
sv: förvald

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Variable
sv: Variabel

en: Image
sv: Bild

en: Container
sv: Grupp

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: up
sv: upp

en: Import
sv: Importera

en: Back
sv: Tillbaka

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Large
sv: Stor

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Icon
sv: Ikon

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Manage
sv: Hantera

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Total
sv: Totalt

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: States
sv: Lägen

en: User
sv: Användare

en: Email
sv: E-post

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Options
sv: Alternativ

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Create
sv: Skapa

en: Exclude
sv: Uteslut

en: All
sv: Alla

en: days
sv: dagar

en: Active
sv: Aktiv

en: Date format
sv: Datumformat

en: Page
sv: Sida

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Host
sv: Värd

en: Never
sv: Aldrig

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Role ID
sv: ID för roll

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Group ID
sv: Grupp-ID

en: Revisions
sv: Versioner

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Count
sv: Antal

en: Click here
sv: Klicka här

en: Conditions
sv: Villkor

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Nodes
sv: Noder

en: Authored by
sv: Författad av

en: Date Created
sv: Datum Skapad

en: 1 day
sv: 1 dag

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Volume
sv: Volym

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Details
sv: Detaljer

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Domain
sv: Domän

en: Amount
sv: Belopp

en: One day
sv: En dag

en: State
sv: Läge

en: Serial
sv: Serienummer

en: Desc
sv: Fallande

en: Code
sv: Kod

en: Owner
sv: Ägare

en: Store
sv: Butik

en: Members
sv: Medlemmar

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: GB
sv: Storbritanien

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Start
sv: Från

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Security
sv: Säkerhet

en: Role
sv: Roll

en: Allow
sv: Tillåt

en: Email subject
sv: Ämnesrad för e-post

en: User data
sv: Användardata

en: External
sv: Extern

en: Users
sv: Användare

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Simple List
sv: Enkel lista

en: Clone
sv: Klona

en: Order
sv: Ordning

en: E-Mail
sv: E-post

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Template
sv: Mall

en: Profile
sv: Profil

en: Operation
sv: Funktion

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Metrics
sv: Metrik

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Function
sv: Funktion

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: 1 Day
sv: 1 dag

en: 1 Week
sv: 1 vecka

en: 1 Year
sv: 1 år

en: City
sv: Stad

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Labels
sv: Etiketter

en: Folder
sv: Mapp

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Condition
sv: Villkor

en: Rules
sv: Regler

en: No data available.
sv: Ingen data tillgänglig.

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Pending
sv: Väntar på

en: Key
sv: Nyckel

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: Domain ID
sv: ID-nummer för domän

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: Source
sv: Källa

en: Accept
sv: Accepterar

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Features
sv: Funktioner

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: Limit
sv: Begränsning

en: day
sv: dag

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Long
sv: Långt

en: Target type
sv: Måltyp

en: Source type
sv: Källtyp

en: Location map
sv: Platskarta

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Revert
sv: Återställ

en: Days
sv: Dagar

en: Selector
sv: Väljare

en: Object
sv: Objekt

en: Extend
sv: Utöka

en: Info
sv: Information

en: warning
sv: varning

en: critical
sv: kritisk

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: Revision
sv: Version

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Cron
sv: Schemalagda aktiviteter

en: Scope
sv: Omfattning

en: Schedules
sv: Schemaläggningar

en: Changed
sv: Ändrad

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Status Code
sv: Statuskod

en: Attach
sv: Bifoga

en: Credit
sv: Kredit

en: Resume
sv: Återuppta

en: Quota
sv: Kvot

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Workspace
sv: Arbetsyta

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Review
sv: Granska

en: Processing
sv: Bearbetar

en: disable
sv: inaktivera

en: Storage
sv: Lagring

en: Limits
sv: Begränsningar

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Reason
sv: Orsak

en: Apply
sv: Applicera

en: Assign
sv: Tilldela

en: Copy
sv: Kopiera

en: Common
sv: Gemensamma

en: Variables
sv: Variabler

en: Sites
sv: Webbplatser

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: Debug
sv: Felsök

en: Yearly
sv: Årsvis

en: @count days
sv: @count dagar

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: Once a day
sv: Varje dag

en: Language code
sv: Språkkod

en: User Roles
sv: Användarroller

en: Profiles
sv: Profiler

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: Services
sv: Tjänster

en: Service
sv: Tjänst

en: Usage
sv: Användning

en: Set
sv: Uppsättning

en: Addresses
sv: Adresser

en: Packages
sv: Paket

en: Organization
sv: Organisation

en: Email addresses
sv: E-postadresser

en: Offset
sv: Kompensera

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Locked
sv: Låst

en: About
sv: Om

en: Report
sv: Rapportera

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: Zone
sv: Zon

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Started
sv: Startade

en: Notification
sv: Avisering

en: Metric
sv: Metriskt

en: Regions
sv: Regioner

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: Output
sv: Mata ut

en: User roles
sv: Användarroller

en: Test Mode
sv: Testläge

en: Private key
sv: Privat nyckel

en: Creator
sv: Upphovsman

en: Store name
sv: Butikens namn

en: count
sv: räkna

en: Queue
sv: Kö

en: Admin
sv: Administrera

en: Reservation
sv: Bokning

en: IP address
sv: IP-adress

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Locations
sv: Platser

en: Credentials
sv: Referenser

en: Delete all revisions
sv: Radera alla versioner

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: Change date
sv: Ändra datum

en: click here
sv: klicka här

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: - Any -
sv: - Alla -

en: Min
sv: minsta

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Resource
sv: Resurs

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: Owners
sv: Ägare

en: Policy
sv: Riktlinje

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Scheduler
sv: Schemaläggaren

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Lock
sv: Lås

en: Cluster
sv: Kluster

en: Current revision
sv: Nuvarande version

en: Progress
sv: Framsteg

en: The status of the resource.
sv: Status för resursen.

en: Remove rule
sv: Ta bort regel

en: Operations links
sv: Länkar till funktioner

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Pager options
sv: Alternativ för paginerare

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Creation Date
sv: Skapat (datum)

en: Secret
sv: Hemlighet

en: Interfaces
sv: Gränssnitt

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

en: Host IP
sv: IP för värd

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Worker
sv: Arbetare

en: Image name
sv: Namn för bild

en: Access Key
sv: Åtkomstnyckel

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Monitor
sv: Övervakning

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: Resource type
sv: Typ av resurs

en: 1 item
sv: 1 post

en: @count items
sv: @count poster

en: Email field is required.
sv: Fältet e-post är obligatoriskt.

en: Device ID
sv: Enhetens ID

en: There is no @label yet.
sv: Det finns ingen @label ännu.

en: Redirect URI
sv: Omdirigera URI

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
sv[0]: %action genomfördes på @count post.
sv[1]: %action genomfördes på @count poster.

en: Update this item
sv: Uppdatera detta objekt

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
sv: Lägg till ett formulärselement som låter dig köra funktioner på flera användare.

en: Completed @current step of @total.
sv: Slutfört steg @current av @total.

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
sv: Översättningen för @entity-type %label @language har raderats.

en: Entity link
sv: Länk till objekt

en: Future format
sv: Framtida format

en: Past format
sv: Tidigare format

en: Revision translation affected
sv: Översatt version berörd

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
sv: Indikerar om den senaste redigeringen av en översättning hör till nuvarande version.

en: @date by @username
sv: @date av @username

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: Workspace ID
sv: ID-nummer för arbetsyta.

en: Apply to selected items
sv: Applicera på markerade objekt

en: There are no @label yet.
sv: Det finns ingen @label än.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
sv[0]: Är du säker på att du vill radera detta @item?
sv[1]: Är du säker på att du vill radera dessa @items?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
sv[0]: Raderade @count objekt.
sv[1]: Raderade @count objekt.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
sv[0]: @count objekt har inte raderats eftersom du inte har nödvändiga behörigheter.
sv[1]: @count objekt har inte raderats eftersom du inte har nödvändiga behörigheter.

en: @interval hence
sv: @interval därav
