Cloud (6.1.0) - en to tr translation catalogue (354 entries)

en: tags
tr: etiketler

en: Home
tr: Anasayfa

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Next
tr: Sonraki

en: enabled
tr: etkin

en: enable
tr: etkinleştir

en: value
tr: değer

en: Status
tr: Durum

en: Approve
tr: Onayla

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Totals
tr: Toplam

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Private
tr: Özel

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Public
tr: Açık

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Action
tr: Eylem

en: Cost
tr: Maliyet

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: Version
tr: Sürüm

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Daily
tr: Günlük

en: Monthly
tr: Aylık

en: None
tr: Hiçbiri

en: default
tr: öntanımlı

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Variable
tr: Değişken

en: Image
tr: Resim

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: up
tr: yukarı

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Large
tr: Büyük

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Icon
tr: Simge

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: 1 Hour
tr: 1 Saat

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Manage
tr: Yönetim

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: Event
tr: Olay

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Text
tr: Metin

en: 1 hour
tr: @count saat

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Total
tr: Toplam

en: You are not authorized to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: States
tr: Durumlar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Check
tr: Çek

en: status
tr: durum

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Options
tr: Seçenekler

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Create
tr: Oluştur

en: Exclude
tr: Çıkar

en: All
tr: Tümü

en: days
tr: gün

en: Active
tr: Etkin

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: 1 day | @count days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: @count gün

en: Module
tr: Modül

en: Off
tr: Kapalı

en: Host
tr: Sunucu

en: Never
tr: Asla

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Role ID
tr: Rol ID

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Group ID
tr: Grup ID

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Field name
tr: Alan adı

en: Count
tr: Sayaç

en: Click here
tr: Burayı tıklayın

en: Conditions
tr: Koşullar

en: OK
tr: Tamam

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Processor
tr: İşlemci

en: 1 day
tr: @count gün

en: Scale
tr: Ölçek

en: Medium
tr: Orta

en: standard
tr: standart

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Domain
tr: Etki alanı

en: Amount
tr: Miktar

en: Network Interfaces
tr: Ağ Arayüzleri

en: One week
tr: Bir hafta

en: Two weeks
tr: İki hafta

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: Job
tr: İş

en: Owner
tr: Sahibi

en: Jobs
tr: İşler

en: Store
tr: Mağaza

en: Members
tr: Üyeler

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Start
tr: Başlangıç

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Security
tr: Güvenlik

en: Role
tr: Rol

en: Allow
tr: İzin ver

en: Email subject
tr: E-posta konusu

en: Email message
tr: E-posta mesajı

en: User data
tr: Kullanıcı verisi

en: External
tr: Harici

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Enable test mode?
tr: Test kipini etkinleştir?

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Simple List
tr: Basit Liste

en: Clone
tr: Kopya

en: Order
tr: Sıralama

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Template
tr: Şablon

en: Profile
tr: Profil

en: Operation
tr: İşlem

en: Duration
tr: Süre

en: Threshold
tr: Eşik

en: Function
tr: İşlev

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: 1 Day
tr: 1 Gün

en: 1 Week
tr: 1 Hafta

en: City
tr: Şehir

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: NOTE:
tr: NOT:

en: Folder
tr: Klasör

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Condition
tr: Koşul

en: Rules
tr: Kurallar

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Key
tr: Anahtar

en: Token
tr: Simge

en: 1 item | @count items
tr[0]: 1 öğe
tr[1]: @count öğe

en: No items selected.
tr: Seçili öğe yok.

en: Source
tr: Kaynak

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Features
tr: Özellikler

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Limit
tr: Sınır

en: Period
tr: Nokta

en: day
tr: gün

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Long
tr: Uzun

en: Target type
tr: Hedef tür

en: Source type
tr: Kaynak türü

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Revert
tr: Geri al

en: Days
tr: Günler

en: Selector
tr: Seçici

en: Extend
tr: Modüller

en: Info
tr: Bilgi

en: warning
tr: uyarı

en: critical
tr: kritik

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Permissions
tr: İzinler

en: Cron
tr: Dönemsel görev

en: Max
tr: Maks

en: Schedules
tr: Zamanlamalar

en: Changed
tr: Değişti

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: Standard
tr: Standart

en: Attach
tr: Ekle

en: Quota
tr: Kota

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Workspace
tr: Çalışma alanı

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Processing
tr: İşliyor

en: disable
tr: devre dışı bırak

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Limits
tr: Sınırlar

en: Mail Settings
tr: E-posta Ayarları

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Reason
tr: Sebep

en: Apply
tr: Uygula

en: Assign
tr: Ata

en: Select
tr: Seç

en: Copy
tr: Kopyala

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Requester
tr: İstek sahibi

en: @count days
tr: @count gün

en: 1 week
tr: @count hafta

en: Request
tr: İstek

en: Once a day
tr: Günde bir kez

en: Language code
tr: Dil kodu

en: User Roles
tr: Kullanıcı Rolleri

en: Profiles
tr: Profiller

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Domain Name
tr: Site Adı

en: Usage
tr: Kullanım

en: Addresses
tr: Adresler

en: Packages
tr: Paketler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: Data
tr: Veri

en: About
tr: Hakkında

en: Report
tr: Rapor

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: Zone
tr: Bölge

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Started
tr: Başladı

en: The status.
tr: Durum.

en: Output
tr: Çıktı

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: rule
tr: kural

en: Image Upload
tr: Görsel Yükleme

en: Email Settings
tr: E-posta Ayarları

en: API server
tr: API Sunucusu

en: Store name
tr: Mağaza Adı

en: Instances
tr: Örnekler

en: Admin
tr: Yönetim

en: IP address
tr: IP adresi

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Locations
tr: Konumlar

en: Delete all revisions
tr: Tüm sürümleri sil

en: Dashboard
tr: Pano

en: The file could not be uploaded.
tr: Dosya karşıya yüklenemedi.

en: click here
tr: buraya tıklayınız

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Min
tr: Enaz

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Tooltip
tr: Araç ipucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: Interface
tr: Arayüz

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Hosts
tr: Sunucular

en: Lock
tr: Kilitle

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Remove rule
tr: Kuralı sil

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Pager options
tr: Sayfalayıcı seçenekleri

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: Notification Settings
tr: Bildirim Ayarları

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
tr: Uzantıları virgül ile boşluk bırakarak yazın, nokta koymayın.

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Access Key
tr: Erişim Anahtarı

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Component name
tr: Bileşen adı

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Endpoints
tr: Uçlar

en: access dashboard
tr: panoya erişim

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Resource type
tr: Kaynak türü

en: 1 item
tr: @count öğe

en: There is no @label yet.
tr: Henüz @label yok.

en: Update this item
tr: Bu öğeyi güncelle

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
tr: Birden çok kullanıcı üzerinde işlem çalıştırmanıza olanak sağlayan bir form öğesi ekler.

en: Delete Job
tr: İşi Sil

en: Completed @current step of @total.
tr: @current / @total adım tamamlandı.

en: User operations bulk form
tr: Kullanıcı işlemleri toplu formu

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
tr: @entity_type_label %entity_label üzerinde %action yürütmek için erişim yok.

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
tr: @entity-type %label @language çevirisi silindi.

en: Entity link
tr: Varlık bağlantısı

en: Future format
tr: Gelecekteki biçim

en: Past format
tr: Geçmiş tarih biçimi

en: Revision translation affected
tr: Düzeltme çevirisi etkilendi

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
tr: Çevirinin son düzenlemesinin geçerli düzeltmeye ait olup olmadığını belirtir.

en: @date by @username
tr: @username tarafından @date

en: @langname revisions for %title
tr: %title için @langname sürümleri

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
tr: @language çevirisini %revision-date tarihindeki sürüme geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Revert content shared among translations
tr: Çeviriler arasında paylaşılan içeriği geri al

en: Workspaces
tr: Çalışma alanları

en: Workspace ID
tr: Çalışma alanı ID'si

en: Apply to selected items
tr: Seçilen öğelere uygula

en: There are no @label yet.
tr: Henüz @label yok.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
tr[0]: Bu @item ögesini silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: Bu @items ögelerini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
tr[0]: @count öge silindi.
tr[1]: @count öge silindi.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
tr[0]: @count öğe, gerekli izinlere sahip olmadığınız için silinmedi.
tr[1]: @count öğe, gerekli izinlere sahip olmadığınız için silinmedi.

en: @interval hence
tr: @interval sonra
