Cloud (all releases) - en to kn translation catalogue (245 entries)

en: tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್ ಗಳು

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Images
kn: ಚಿತ್ರಗಳು

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆ

en: enable
kn: ಶಕ್ತ

en: value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Approve
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Totals
kn: ಒಟ್ಟು

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Private
kn: ಖಾಸಗಿ

en: Group
kn: ಸಮೂಹ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: yes
kn: ಹೌದು

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Public
kn: ಸಾರ್ವಜನಿಕ

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Action
kn: ಕಾರ್ಯ

en: Cost
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Servers
kn: ಪರಿಚಾರಕಗಳು

en: Resources
kn: ಸಂಪನ್ಮೂಲಗಳು

en: Project
kn: ಪರಿಯೋಜನೆ

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: Go
kn: ಹೋಗು

en: File
kn: ಕಡತ

en: Tag
kn: ಟ್ಯಾಗ್

en: Login
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: This action cannot be undone.
kn: ಈ ಕ್ರಿಯೆ ಶಾಶ್ವತ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: Country
kn: ಕಂಟ್ರಿ

en: Variable
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಬಹುದಾದ

en: Image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: up
kn: ಮೇಲೆ

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: Icon
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Refresh
kn: ಪುನಶ್ಚೇತನಗೊಳಿಸು

en: Event
kn: ಸಂದರ್ಭ(ಎವೆಂಟ್)

en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: User Name
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಹೆಸರು

en: Total
kn: ಒಟ್ಟಾರೆ

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: You are not authorized to access this page.
kn: ನಿಮಗೆ ಈ ಪುಟ ನೋಡಲು ಅನುಮತಿ ಇಲ್ಲ

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: User ID
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಐಡಿ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: no
kn: ಇಲ್ಲ

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Date Format
kn: ದಿನಾಂಕ ವಿನ್ಯಾಸ

en: Create
kn: ಸೃಜಿಸು

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: days
kn: ದಿನಗಳು

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: 1 day | @count days
kn[0]: ೧ ದಿನ
kn[1]: @count ದಿನಗಳು

en: Module
kn: ಘಟಕ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Host
kn: ಅತಿಥೇಯ

en: Never
kn: ಎಂದೂ ಅಲ್ಲ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Hostname
kn: ಅತಿಥೇಯದ ಹೆಸರು

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Location
kn: ತಾಣ

en: Group ID
kn: ಸಮೂಹದ ಐಡಿ

en: Count
kn: ಲೆಕ್ಕ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: OK
kn: ಸರಿ

en: Authored by
kn: ಲೇಖಕರು

en: Processor
kn: ಸಂಸ್ಕಾರಕ

en: 1 day
kn: ೧ ದಿನ

en: Scale
kn: ಗಾತ್ರ ಬದಲಾವಣೆ

en: Medium
kn: ಮಧ್ಯಮ

en: Volume
kn: ಧ್ವನಿಯ ಪ್ರಮಾಣ

en: Start Date
kn: ಆರಂಭ ದಿನಾಂಕ

en: Details
kn: ವಿವರಣೆಗಳು

en: End Date
kn: ಮುಕ್ತಾಯ ದಿನಾಂಕ

en: Domain
kn: ಡೊಮೈನ್

en: Operating System
kn: ಕಾರ್ಯ ವ್ಯವಸ್ಥೆ

en: Amount
kn: ಮೊತ್ತ

en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Serial
kn: ಸರಣಿ

en: Owner
kn: ಮಾಲಿಕ

en: Members
kn: ಸದಸ್ಯರುಗಳು

en: Day
kn: ದಿನ

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Events
kn: ಕಾರ್ಯಕ್ರಮಗಳು

en: Start
kn: ಪ್ರಾರಂಭಿಸು

en: Configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Security
kn: ಸುರಕ್ಷತೆ

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: Allow
kn: ಅನುಮತಿಸಿ

en: External
kn: ಬಾಹ್ಯ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: IP Address
kn: IP ವಿಳಾಸ

en: Template
kn: ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್

en: Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌

en: IP
kn: IP(ಐಪಿ)

en: Operation
kn: ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆ

en: Duration
kn: ಕಾಲಾವಧಿ

en: Revoke
kn: ರದ್ದುಮಾಡು

en: Function
kn: ಕಾರ್ಯಭಾರ

en: Notifications
kn: <b>ಸೂಚನೆಗಳು</b>

en: Labels
kn: ಲೇಬಲ್‌ಗಳು

en: Condition
kn: ಪರಿಸ್ಥಿತಿ

en: Rules
kn: ನಿಯಮಗಳು

en: Nickname
kn: ಅಡ್ಡಹೆಸರು

en: Shared
kn: ಹಂಚಿಕೆಗೊಂಡ

en: Port
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಸ್ಥಾನ

en: Pending
kn: ಬಾಕಿ ಇರುವ

en: Key
kn: ಕೀಲಿ

en: Stop
kn: ನಿಲ್ಲಿಸು

en: Google
kn: ಗೂಗಲ್

en: Domain ID
kn: ಡೊಮೈನ್ ಐಡಿ

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Accept
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: day
kn: ದಿನ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Revert
kn: ಮರಳಿಸು

en: Days
kn: ದಿನಗಳು

en: Object
kn: ಆಬ್ಜೆಕ್ಟ್‍

en: Info
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: critical
kn: ಗಂಭೀರ ಪರಿಸ್ಥಿಸ್ತಿ

en: Group Name
kn: ಸಮೂಹದ ಹೆಸರು

en: Revision
kn: ಪುನರಾವಲೋಕನ:

en: Permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: Scope
kn: ಸ್ಕೋಪ್

en: Changed
kn: ಬದಲಾಯಿಸಲಾದ

en: Failed
kn: ವಿಫಲವಾಗಿದೆ

en: Standard
kn: ಶಿಷ್ಟ

en: Attach
kn: ಲಗತ್ತಿಸು

en: Resume
kn: ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸು

en: Loading...
kn: ಲೋಡ್ ಆಗುತ್ತಿದೆ...

en: Review
kn: ಅವಲೋಕಿಸು

en: Processing
kn: ಸಂಸ್ಕರಣೆಗೊಳ್ಳುತ್ತಿದೆ

en: disable
kn: ಅಶಕ್ತ

en: Storage
kn: ಶೇಖರಣೆ

en: Timezone
kn: ಕಾಲವಲಯ

en: Reason
kn: ಕಾರಣ

en: Host Name
kn: ಅತಿಥೇಯದ ಹೆಸರು

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: Encrypted
kn: ಗೂಢಲಿಪೀಕರಣಗೊಂಡ

en: Copy
kn: ಕಾಪಿ ಮಾಡು

en: Common
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Variables
kn: ಚರಮೌಲ್ಯ

en: Sites
kn: ತಾಣಗಳು

en: 2 hours
kn: ೨ ಗಂಟೆಗಳು

en: Debug
kn: ದೋಷದ ಹುಡುಕಾಟ

en: 1 week
kn: ೧ ವಾರ

en: Language code
kn: ಭಾಷಾ ಸಂಕೇತ

en: 4
kn: ೪

en: 8
kn: ೮

en: 2
kn: ೨

en: Profiles
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌ಗಳು

en: Server
kn: ಪರಿಚಾರಕ

en: Services
kn: ಸೇವೆಗಳು

en: Service
kn: ಸೇವೆ

en: Usage
kn: ಬಳಕೆ

en: Set
kn: ಸೆಟ್

en: Organization
kn: ಸಂಸ್ಥೆ

en: Others
kn: ಇತರರು

en: Locked
kn: ಲಾಕ್‌ ಮಾಡಲಾದ

en: Data
kn: ದತ್ತಾಂಶ

en: About
kn: ಕುರಿತು

en: Report
kn: ವರದಿ

en: Launch
kn: ಆರಂಭಿಸು

en: Suspend
kn: ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಸ್ಥಗಿತ

en: Text to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ಪಠ್ಯ

en: Started
kn: ಆರಂಭಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Notification
kn: ಸೂಚನೆ

en: Command
kn: ಆದೇಶ

en: 1
kn: ೧

en: Output
kn: ಔಟ್‌ಪುಟ್

en: Parameter
kn: ನಿಯತಾಂಕ

en: rule
kn: ನಿಯಮ

en: Folder Name
kn: ಫೋಲ್ಡರಿನ ಹೆಸರು

en: Creator
kn: ನಿರ್ಮಾತೃ

en: Snapshot
kn: ಭಾವಚಿತ್ರ(ಸ್ನ್ಯಾಪ್‌ಶಾಟ್)

en: Zoom level
kn: ಗಾತ್ರಬದಲಾವಣೆಯ ಮಟ್ಟ

en: Locations
kn: ತಾಣಗಳು

en: Credentials
kn: ಪರಿಚಯಪತ್ರಗಳು

en: Reject
kn: ತಿರಸ್ಕರಿಸು

en: Change Password
kn: ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸು

en: Add Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲನ್ನು ಸೇರಿಸು

en: Platform
kn: ಪ್ಲಾಟ್‌ಫಾರ್ಮ್

en: Resource
kn: ಸಂಪನ್ಮೂಲಗಳು

en: Spreadsheet
kn: ಸ್ಪ್ರೆಡ್ ಶೀಟ್

en: Interface
kn: <b>ಸಂಪರ್ಕಸಾಧನ</b>

en: Scheduler
kn: ಅನುಸೂಚಕ

en: Lock
kn: ಲಾಕ್ ಮಾಡು

en: Network
kn: ಜಾಲಬಂಧ

en: Progress
kn: ಪ್ರಗತಿ

en: Associate
kn: ಸಹವರ್ತಿ

en: Unlock
kn: ಅನ್‌ಲಾಕ್ ಮಾಡು
