Cloud (8.0.0-beta1) - en to fa translation catalogue (320 entries)

en: tags
fa: برچسب‌ها

en: Home
fa: خانه

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Next
fa: بعدی

en: enabled
fa: فعال

en: enable
fa: فعال‌سازی

en: value
fa: مقدار

en: Status
fa: وضعیت

en: Approve
fa: موافقت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Totals
fa: مجموع

en: Username
fa: نام کاربری

en: Private
fa: خصوصی

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: yes
fa: بله

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Public
fa: عمومی

en: Log
fa: گزارش

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Action
fa: عملکرد

en: Cost
fa: هزینه

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Resources
fa: منابع

en: Projects
fa: پروژه‌ها

en: Project
fa: پروژه

en: Version
fa: نسخه

en: Go
fa: برو

en: view
fa: مشاهده

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: Login
fa: ورود

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Daily
fa: روزانه

en: Monthly
fa: ماهیانه

en: None
fa: هیچ

en: default
fa: پیش‌فرض

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Message
fa: پیام

en: Password
fa: گذرواژه

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Variable
fa: متغیر

en: Image
fa: تصویر

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Category
fa: دسته بندی

en: Containers
fa: محفظه

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: up
fa: بالا

en: Import
fa: ورود

en: Back
fa: بازگشت

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Large
fa: بزرگ

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Icon
fa: شمایل

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Time
fa: زمان

en: Views
fa: نماها

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Manage
fa: مدیریت

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Region
fa: ناحیه

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: 1 hour
fa: ۱ ساعت

en: User Name
fa: نام کاربر

en: Total
fa: مجموع

en: ID
fa: شناسه

en: You are not authorized to access this page.
fa: شما حق دسترسی به این صفحه را ندارید.

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Attachment
fa: پیوست

en: States
fa: حالت‌ها

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Check
fa: بررسی

en: status
fa: وضعیت

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Node
fa: محتوا

en: Create
fa: ایجاد

en: Exclude
fa: استثنا

en: All
fa: همه

en: days
fa: روزها

en: Active
fa: فعال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Module
fa: ماژول

en: Off
fa: خاموش

en: Host
fa: میزبان

en: Never
fa: هیچوقت

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Role ID
fa: شناسه نقش

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Group ID
fa: شناسه گروه

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Count
fa: شمارش

en: Click here
fa: کلیک کنید

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Normal
fa: عادی

en: N/A
fa: هیچ

en: OK
fa: موافقت

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Processor
fa: پردازشگر

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: Scale
fa: مقیاس

en: Medium
fa: متوسط

en: standard
fa: استاندارد

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Details
fa: جزئیات

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Id
fa: شناسه

en: Domain
fa: دامنه

en: Amount
fa: مقدار

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: Job
fa: شغل

en: Owner
fa: مالک

en: Store
fa: فروشگاه

en: Members
fa: اعضا

en: Group name
fa: نام گروه

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: Events
fa: رویدادها

en: Start
fa: شروع

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Security
fa: امنیتی

en: Role
fa: نقش

en: Allow
fa: اجازه دادن

en: Email subject
fa: موضوع نامه الکترونیکی

en: User data
fa: اطلاعات کاربر

en: External
fa: خارجی

en: Users
fa: کاربران

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Simple List
fa: فهرست ساده

en: Clone
fa: تکرار

en: Order
fa: سفارش

en: E-Mail
fa: پست الکترونیکی

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: Template
fa: قالب

en: Profile
fa: نمایه

en: Operation
fa: عملکرد

en: Duration
fa: مدت

en: Threshold
fa: آستانه

en: Function
fa: تابع

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: 1 Day
fa: ۱ روز

en: 1 Week
fa: ۱ هفته

en: 1 Year
fa: ۱ سال

en: City
fa: شهر

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: Folder
fa: پوشه

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Condition
fa: شرط

en: Rules
fa: قوانین

en: Port
fa: درگاه

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Pending
fa: معلق

en: Key
fa: کلید

en: Token
fa: توکن

en: 1 item | @count items
fa[0]: 1 آیتم
fa[1]: @count آیتم

en: Google
fa: گوگل

en: No items selected.
fa: هیچ آیتمی انتخاب نشده.

en: Source
fa: منبع

en: Display name
fa: نمایش نام

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: Limit
fa: محدوده

en: Period
fa: دوره

en: day
fa: روز

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Long
fa: طولانی

en: Target type
fa: نوع داده هدف

en: Source type
fa: نوع منبع

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Revert
fa: بازگشت

en: Extend
fa: توسعه

en: Info
fa: اطلاعات

en: warning
fa: هشدار

en: critical
fa: بحرانی

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: Revision
fa: بازبینی

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Cron
fa: کرون

en: Max
fa: حداکثر

en: Schedules
fa: زمان‌بندی‌ها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Failed
fa: ناموفق

en: Standard
fa: استاندارد

en: MB
fa: مگابایت

en: Attach
fa: پیوست

en: Credit
fa: اعتبار

en: Resume
fa: از سر گرفتن

en: Revision of %title from %date
fa: بازبینی %title از %date

en: Workspace
fa: فضای کار

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Review
fa: بازبینی

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Limits
fa: سقف‌ها

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Reason
fa: دلیل

en: Apply
fa: تایید

en: Assign
fa: اختصاص

en: Select
fa: انتخاب

en: Copy
fa: کپی

en: Variables
fa: متغیرها

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: @count days
fa: @count روز

en: 1 week
fa: ۱ هفته

en: Language code
fa: کد زبان

en: User Roles
fa: نقش‌های کاربر

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به بازبینی %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا از حذف بازبینی مربوط به تاریخ %revision-date اطمینان دارید؟

en: Plan
fa: پلن

en: Usage
fa: کاربرد

en: Addresses
fa: آدرس‌ها

en: Organization
fa: سازمان

en: Email addresses
fa: آدرس‌های پست الکترونیکی

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Locked
fa: قفل شده

en: Data
fa: داده

en: About
fa: درباره

en: Report
fa: گزارش

en: sort by @s
fa: مرتب‌سازی براساس @s

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Started
fa: شروع‌شده در

en: Notification
fa: اطلاع‌رسانی

en: Delete image
fa: حذف تصویر

en: 1
fa: ۱

en: Output
fa: خروجی

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: Parameter
fa: پارامتر

en: rule
fa: قانون

en: Test Mode
fa: حالت آزمایشی

en: Email Settings
fa: پیکربندی پست الکترونیکی

en: Creator
fa: سازنده

en: API server
fa: سرویس دهنده API

en: Store name
fa: نام فروشگاه

en: Admin
fa: مدیر

en: IP address
fa: نشانی IP

en: Bundle
fa: بسته

en: 2 weeks
fa: 2 هفته

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Owner ID
fa: شناسه‌ی صاحب

en: Dashboard
fa: میزکار

en: Alerts
fa: اخطارها

en: The file could not be uploaded.
fa: فایل نتوانست بارگذاری شود.

en: Change Password
fa: تغییر گذرواژه

en: - Any -
fa: - هر -

en: Min
fa: حداقل

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول فیلد به کاراکتر.

en: Copy of the revision from %date.
fa: کپی نسخه %date

en: Interface
fa: رابط

en: Change password
fa: تغییر گذرواژه

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Create date
fa: تاریخ ایجاد

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fa: پسوندها را با فاصله یا کاما از هم جدا کنید و نقطه ابتدای آنها را ننویسید.

en: Host IP
fa: IP میزبان

en: ping
fa: پینگ

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Access Key
fa: کلید دسترسی

en: Link image to
fa: تصویرا را پیوند بده

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: access dashboard
fa: دسترسی به داشبور

en: Entity Reference
fa: ارجاع موجودیت

en: Email field is required.
fa: فیلد پست الکترونیک اجباری است.

en: Stores
fa: فروشگاه ها

en: Future format
fa: قالب‌بندی آینده

en: Past format
fa: قالب‌بندی گذشته

en: Apply to selected items
fa: برای آیتم‌های انتخاب شده اعمال شود

en: There are no @label yet.
fa: هنوز @label وجود ندارد.
