Cloud (8.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (283 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Next
id: Selanjutnya

en: enabled
id: hidup

en: enable
id: hidupkan

en: value
id: nilai

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Totals
id: Jumlah

en: Username
id: Nama pengguna

en: Private
id: Privat

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: yes
id: ya

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Public
id: Publik

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Action
id: Tindakan

en: Cost
id: Biaya

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: tampilan

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Daily
id: Harian

en: Monthly
id: Bulanan

en: None
id: Tiada

en: default
id: standar

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Variable
id: Variabel

en: Image
id: Gambar

en: Container
id: Kontainer

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: up
id: ke atas

en: Import
id: Impor

en: Back
id: Kembali

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Large
id: Besar

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Manage
id: Kelola

en: Refresh
id: Segarkan

en: Region
id: Wilayah

en: Event
id: Acara

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: 1 hour
id: 1 jam

en: You are not authorized to access this page.
id: Anda tidak diotorisasi untuk mengakses halaman ini.

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: States
id: Status

en: User
id: Pengguna

en: Check
id: Periksa

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: no
id: tidak

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Exclude
id: Kecualikan

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Active
id: Aktif

en: Date format
id: Format tanggal

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Module
id: Modul

en: Off
id: Matikan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Roles
id: Peran

en: Role ID
id: ID peran

en: Hostname
id: Nama host

en: Location
id: Lokasi

en: Group ID
id: ID Grup

en: Revisions
id: Revisi

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Count
id: Jumlah

en: Conditions
id: Kondisi

en: N/A
id: T/T

en: Nodes
id: Node

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Processor
id: Prosesor

en: 1 day
id: 1 hari

en: Scale
id: Skala

en: Medium
id: Sedang

en: standard
id: standar

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Details
id: Rincian

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Amount
id: Jumlah

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: Owner
id: Pemilik

en: Store
id: Toko

en: Members
id: Anggota

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: Events
id: Acara

en: Start
id: Mulai

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Security
id: Keamanan

en: Role
id: Peran

en: Allow
id: Perbolehkan

en: User data
id: Data pengguna

en: External
id: Eksternal

en: Users
id: Pengguna

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Clone
id: Kloning

en: Order
id: Urutan

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Profile
id: Profil

en: Operation
id: Operasi

en: Duration
id: Durasi

en: Function
id: Fungsi

en: Notifications
id: Notifikasi

en: 1 Day
id: 1 Hari

en: 1 Week
id: 1 Minggu

en: 1 Year
id: 1 Tahun

en: City
id: Kota

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Condition
id: Kondisi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Pending
id: Tertunda

en: Key
id: Kunci

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 item
id[1]: @count item

en: No items selected.
id: Tidak ada yang dipilih.

en: Source
id: Sumber

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Features
id: Fitur

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Limit
id: Batas

en: Period
id: Periode

en: day
id: hari

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Long
id: Panjang

en: Source type
id: Jenis sumber

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Revert
id: Kembali

en: Selector
id: Pemilih

en: Extend
id: Mengembangkan

en: warning
id: peringatan

en: critical
id: kritis

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Max
id: Maks

en: Scope
id: Lingkup

en: Changed
id: Berubah

en: Failed
id: Gagal

en: Standard
id: Standar

en: Attach
id: Sisipkan

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Workspace
id: Ruang kerja

en: Loading...
id: Memuat...

en: Review
id: Periksa

en: Processing
id: Memproses

en: disable
id: dimatikan

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Reason
id: Alasan

en: Apply
id: Terapkan

en: Assign
id: Kaitkan

en: Select
id: Pilih

en: Copy
id: Salin

en: Variables
id: Variabel

en: Zone ID
id: ID Zona

en: 1 week
id: 1 minggu

en: Request
id: Permintaan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Profiles
id: Profil

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Services
id: Layanan

en: Usage
id: Penggunaan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: About
id: Tentang

en: Report
id: Laporkan

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: Zone
id: Zona

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: User roles
id: Peran pengguna

en: Store name
id: Nama toko

en: Admin
id: Administrator

en: IP address
id: Alamat IP

en: Bundle
id: Bundel

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: Credentials
id: Kredensial

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Alerts
id: Peringatan

en: The file could not be uploaded.
id: Berkas tidak bisa diunggah.

en: Platform
id: Perangkat

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Interface
id: Antarmuka

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Lock
id: Kunci

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Pager options
id: Pilihan pejer

en: Unlock
id: Membuka

en: Interfaces
id: Antarmuka

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Component name
id: Nama komponen

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: Resource type
id: Jenis sumber daya

en: Email field is required.
id: Bidang email diperlukan.

en: Stores
id: Toko

en: There is no @label yet.
id: Tidak terdapat @label lagi.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
id[0]: %action telah diaplikasikan ke @count item.
id[1]: %action telah diaplikasikan ke @count item.

en: Update this item
id: Perbarui item ini

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
id: Menambahkan elemen formulir yang memungkinkan Anda menjalankan operasi pada beberapa pengguna.

en: Completed @current step of @total.
id: Selesai langkah @current dari @total.

en: User operations bulk form
id: Formulir massal operasi pengguna

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
id: Tidak ada akses untuk mengeksekusi %action pada @entity_type_label %entity_label.

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
id: Terjemahan @language @entity-type %label telah dihapus.

en: Entity link
id: Tautan entitas

en: Future format
id: Format selanjutnya

en: Past format
id: Format lampau

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan

en: Workspaces
id: Ruang kerja

en: Workspace ID
id: ID ruang kerja

en: Apply to selected items
id: Terapkan pada yang dipilih

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.

en: @type: updated %label.
id: @type: %label diperbarui.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus @item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus @items ini?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
id[0]: Menghapus @count item.
id[1]: Menghapus @count item.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
id[0]: Item @count belum dihapus karena Anda tidak memiliki izin yang diperlukan.
id[1]: Item @count belum dihapus karena Anda tidak memiliki izin yang diperlukan.
