Cloudinary Integration (2.1.0-alpha4) - en to de translation catalogue (72 entries)

en: Faces
de: Gesichter

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: None
de: Keine

en: North
de: Nord

en: East
de: Ost

en: South
de: Süd

en: Image
de: Bild

en: Center
de: Zentriert

en: Settings
de: Einstellungen

en: Preview
de: Vorschau

en: Background
de: Hintergrund

en: Database
de: Datenbank

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: API Key
de: API-Schlüssel

en: Mode
de: Modus

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Scale
de: Skalierung

en: Border
de: Rahmen

en: here
de: hier

en: Ignore
de: Ignorieren

en: Root
de: Hauptebene

en: API key
de: API-Key

en: Limit
de: Begrenzung

en: Negate
de: Negieren

en: Caption
de: Beschriftung

en: Red
de: Rot

en: Fill
de: Füllen

en: Green
de: Grün

en: Blue
de: Blau

en: Brightness
de: Helligkeit

en: Border color
de: Rahmenfarbe

en: Resize
de: Größe ändern

en: Shadow
de: Schatten

en: Screen
de: Bildschirm

en: About
de: Über

en: Opacity
de: Deckkraft

en: Crop
de: Zuschneiden

en: Effect
de: Effekt

en: Blur
de: Unschärfe

en: this link
de: dieser Link

en: North East
de: Nordost

en: North West
de: Nordwest

en: South East
de: Südost

en: Contrast
de: Kontrast

en: Video Url
de: Video-URL

en: Grayscale
de: Graustufen

en: Mask
de: Filterregel

en: Multiply
de: Vervielfachen

en: Rotate
de: Drehen

en: Density
de: Dichte

en: API Settings
de: API-Einstellungen

en: Shape
de: Form

en: Sample original image
de: Original Beispielbild

en: Sample modified image
de: Verändertes Beispielbild

en: Scale and crop
de: Skalieren und zuschneiden

en: Desaturate
de: Entsättigen

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
de: Die Bildrotierung mit dem %toolkit Werkzeug in %path (%mimetype, %dimensions) ist gescheitert.

en: Thumb
de: Thumbnail

en: documentation
de: Dokumentation

en: How to use
de: Hinweise zur Benutzung

en: Sharpen
de: Schärfen

en: Resource type
de: Ressourcentyp

en: Trim
de: Kürzen

en: Pixelate
de: Verpixeln

en: Fit
de: Passend

en: Background color must be a hexadecimal color value.
de: Die Hintergrundfarbe entspricht keinem hexadezimalen Farbwert.

en: Saturation
de: Sättigung

en: Look & Feel
de: Look-and-Feel

en: Focal Point Scale and Crop
de: Schwerpunkt skalieren und zuschneiden

en: API endpoint
de: API-Endpunkt

en: Media library widget settings
de: Medienbibliothek-Steuerelemeneinstellungen
