Cloudinary Integration (2.1.0-alpha4) - en to uk translation catalogue (78 entries)

en: Faces
uk: Особи

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: North
uk: Північний

en: East
uk: Схід

en: South
uk: Південь

en: West
uk: Захід

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Settings
uk: Налаштування

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Background
uk: Тло

en: Database
uk: База даних

en: Custom
uk: Власний

en: Mode
uk: Режим

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Scale
uk: Масштаб

en: Border
uk: Рамка

en: here
uk: тут

en: Ignore
uk: Нехтувати

en: Root
uk: Корінь

en: API key
uk: Ключ API

en: Features
uk: Властивості

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Negate
uk: Інверсія

en: Caption
uk: Підпис

en: Red
uk: Червоний

en: Video
uk: Відео

en: Fill
uk: Залити

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Border color
uk: Колір рамки

en: Overlay
uk: Накладання

en: Resize
uk: Зміна розміру

en: Shadow
uk: Тінь

en: Screen
uk: Екран

en: About
uk: Про модуль

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Crop
uk: Кадрування

en: Effect
uk: Ефект

en: Blur
uk: Розмивання

en: this link
uk: це посилання

en: North East
uk: Північний схід

en: North West
uk: Північний захід

en: South East
uk: Південний схід

en: Default player
uk: Плеєр по-умовчанню

en: Contrast
uk: Контраст

en: Grayscale
uk: Відтінки сірого

en: Mask
uk: Маска

en: Multiply
uk: Множення

en: Rotate
uk: Поворот

en: Density
uk: Щільність

en: Shape
uk: Форма

en: Sample original image
uk: Приклад вихідного зображення

en: Sample modified image
uk: Приклад зміненого зображення

en: Scale and crop
uk: Масштабування і кадрування

en: Desaturate
uk: Знебарвлення

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
uk: Помилка повороту зображення засобами %toolkit на %path (%mimetype, %dimensions)

en: Thumb
uk: Палець

en: documentation
uk: документації

en: Gamma
uk: Гама

en: Preview Image
uk: Ескіз зображення

en: Sepia
uk: Сепія

en: How to use
uk: Як користуватися

en: Sharpen
uk: Чіткість

en: Resource type
uk: Тип ресурсу

en: Corner Radius
uk: Радіус кута

en: Trim
uk: Обрізати

en: Colorize
uk: Зробити кольоровим

en: Pixelate
uk: Пікселізація

en: Transformation
uk: Перетворення

en: Gravity
uk: Тяжіння

en: Fit
uk: Підігнати

en: Default Image
uk: Типове зображення

en: Background color must be a hexadecimal color value.
uk: Значення кольору тла має бути шістнадцятковим.

en: Media library widget settings
uk: Налаштування віджета медіатеки
