Cloudinary Integration (3.0.0-rc3) - en to ja translation catalogue (60 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: yes
ja: はい

en: Faces
ja: 顔写真

en: Description
ja: 説明

en: File
ja: ファイル

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: North
ja: 北

en: East
ja: 東

en: South
ja: 南

en: West
ja: 西

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Preview
ja: プレビュー

en: Background
ja: 背景

en: no
ja: いいえ

en: Database
ja: データベース

en: Custom
ja: カスタム

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Mode
ja: モード

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Scale
ja: スケール

en: Media
ja: メディア

en: Border
ja: ボーダー

en: here
ja: こちら

en: Ignore
ja: 無視

en: Root
ja: ルート

en: Features
ja: フィーチャー

en: Limit
ja: 制限

en: Negate
ja: 否定

en: Red
ja: レッド

en: Video
ja: ビデオ

en: Document
ja: ドキュメント

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: Border color
ja: ボーダー色

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Resize
ja: リサイズ

en: About
ja: アバウト

en: Crop
ja: トリミング

en: Effect
ja: 効果

en: No preview
ja: プレビューなし

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Mask
ja: マスク

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Show preview
ja: プレビューを表示

en: Rotate
ja: 回転

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Sample original image
ja: 元画像サンプル

en: Sample modified image
ja: 適用後画像サンプル

en: Scale and crop
ja: 拡縮とトリミング

en: Desaturate
ja: グレースケール化

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像の回転に失敗しました。

en: Thumb
ja: サムネール

en: Resource type
ja: リソースタイプ

en: Background color must be a hexadecimal color value.
ja: 背景色は16進数カラーで指定してください。

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
ja: この説明文は、スクリーンリーダーによる読み上げや、画像がロードされていないときに表示するために使われます。アクセシビリティを保つために重要です。
