CMIS API (8.x-2.0-alpha1) - en to id translation catalogue (24 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Download
id: Unduh

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Name
id: Nama

en: Path
id: Jalur

en: Upload
id: Unggah

en: Created
id: Dibuat

en: Details
id: Rincian

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Operation
id: Operasi

en: Property
id: Milik

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Root
id: Akar utama

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Properties
id: Properti

en: The directory %directory is not writable.
id: Direktori %directory tidak bisa ditulis.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.
