CMIS API (8.x-2.0-alpha3) - en to it translation catalogue (28 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Value
it: Valore

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Download
it: Scarica

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Path
it: Percorso

en: Upload
it: Carica

en: Created
it: Creato

en: Details
it: Dettagli

en: Configuration
it: Configurazione

en: Operation
it: Operazione

en: Property
it: Proprietà

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Browse
it: Naviga

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Choose
it: Scegli

en: Properties
it: Proprietà

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: The directory %directory is not writable.
it: La directory %directory non è accessibile in scrittura.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder
