Commerce ML Migrations (8.x-1.8) - en to de translation catalogue (20 entries)

en: Categories
de: Kategorien

en: Error Message
de: Fehlermeldung

en: Total
de: Gesamt

en: Imported
de: Importiert

en: Last
de: Ende

en: Messages
de: Benachrichtigungen

en: Products
de: Produkte

en: Timeout
de: Zeitüberschreitung

en: Taxonomy Terms
de: Taxonomiebegriffe

en: Unpublish
de: Veröffentlichung zurücknehmen

en: Mapping
de: Zuordnung

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
de: Die Art von Hierarchie, die das Vokabular anbietet. (0 = Deaktiviert, 1 = Einfach, 2 = Mehrfach)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
de: Die Reihenfolge dieses Vokabulars bezogen auf andere Vokabulare.

en: Migrations
de: Migrationen

en: Unprocessed
de: Nicht verarbeitet

en: The vocabulary ID.
de: Die Vokabular-ID.

en: The name of the vocabulary.
de: Der Name des Vokabulars.

en: The description of the vocabulary.
de: Die Beschreibung des Vokabulars.

en: Module responsible for the vocabulary.
de: Das Modul das für das Vokabular zuständig ist.

en: Unique machine name of the vocabulary.
de: Eindeutiger Systemname des Vokabulars.
