Commerce ML Starter (8.x-1.41) - en to pt translation catalogue (45 entries)

en: Value
pt: Valor

en: Description
pt: Descrição

en: Categories
pt: Categorias

en: all
pt: todos

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Teaser
pt: Chamada

en: Options
pt: Opções

en: All
pt: Tudo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Filter
pt: Filtrar

en: Gallery
pt: Galeria

en: Desc
pt: Decrescente

en: Stock
pt: Estoque

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: options
pt: opções

en: Product
pt: Produto

en: Apply
pt: Aplicar

en: Brand
pt: Marca

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Offset
pt: Deslocamento

en: No name
pt: Sem nome

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Is one of
pt: É um de

en: Sort options
pt: Opções de ordenação

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Reference field
pt: Campo de referência

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
pt: Se selecionado, usuários podem entrar com vários valores como 1+2+3. Dependendo do número de JOINS que será requerido, e será tratado como OR com esse filtro.

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Taxonomy term ID
pt: ID do termo de taxonomia

en: Product variation
pt: Variação do produto
