Commerce ML Starter (8.x-1.42) - en to id translation catalogue (34 entries)

en: Value
id: Nilai

en: Description
id: Deskripsi

en: Categories
id: Kategori

en: all
id: semua

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Parent
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: Catalog
id: Katalog

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Stock
id: Stok

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Product
id: Produk

en: Apply
id: Terapkan

en: Attached files
id: File terlampir

en: Offset
id: Letak

en: No name
id: Tanpa nama

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
id: Kedalaman akan cocok dengan node yang diberi tag dengan istilah dalam hierarki. Misalnya, jika Anda memiliki istilah "buah" dan istilah anak "apel", dengan kedalaman 1 (atau lebih tinggi) maka penyaringan untuk istilah "buah" akan mendapatkan node yang ditandai dengan "apel" dan juga "buah". Jika negatif, sebaliknya adalah benar; Mencari "apel" juga akan mengambil node yang ditandai dengan "buah" jika kedalamannya adalah -1 (atau lebih rendah).

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Asc
id: Urutan turun

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
id: Jika dipilih, pengguna dapat memasukkan beberapa nilai dalam bentuk 1+2+3. Karena jumlah JOIN yang diperlukan, AND akan diperlakukan sebagai OR dengan filter ini.

en: Taxonomy term ID
id: ID istilah taksonomi

en: Product variation
id: Variasi produk
