Commerce ML Starter (8.x-1.47) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Categories
fr: Catégories

en: all
fr: tout

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Depth
fr: Profondeur

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Teaser
fr: Accroche

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Filter
fr: Filtrer

en: Gallery
fr: Galerie

en: Sort by
fr: Trier par

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Product
fr: Produit

en: Apply
fr: Appliquer

en: Brand
fr: Marque

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Offset
fr: Décalage

en: No name
fr: Aucun nom

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Sort options
fr: Options de tri

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Product image
fr: Image du produit

en: Reference field
fr: Champ de référence

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: Master
fr: Principal

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3. A cause du nombre de JOIN que cela demanderait, AND sera traité comme OR avec ce filtre.

en: Taxonomy term ID
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie

en: Product variation
fr: Variation de produit
