Commerce ML Starter (8.x-1.47) - en to ru translation catalogue (51 entries)

en: Value
ru: Значение

en: Description
ru: Описание

en: Categories
ru: Категории

en: all
ru: все

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Reset
ru: Сбросить

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Parent
ru: Родитель

en: Depth
ru: Глубина

en: Catalog
ru: Каталог

en: Teaser
ru: Анонс

en: Options
ru: Опции

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Logo
ru: Логотип

en: Filter
ru: Фильтр

en: Gallery
ru: Галерея

en: Desc
ru: По убыванию

en: Stock
ru: Склад

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Parameters
ru: Параметры

en: options
ru: параметры

en: Product
ru: Товар

en: Apply
ru: Применить

en: Brand
ru: Бренд

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: Offset
ru: Пропустить

en: No name
ru: Без имени

en: Parameter
ru: Параметр

en: Is one of
ru: Один из

en: Sort options
ru: Настройка сортировки

en: Product options
ru: Варианты товара

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материалов в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если значение отрицательное, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также подбирать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: catalog
ru: каталог

en: - All -
ru: - Все -

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Select any filter and click on Apply to see results
ru: Выберите любой фильтр и нажмите Применить для просмотра результата

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3. В зависимости от числа требующихся для этого JOIN'ов, AND будет рассматриваться как OR в этом фильтре.

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Metatag
ru: Мета-тег

en: brand
ru: бренд

en: Taxonomy term ID
ru: Идентификатор термина таксономии

en: russian ruble
ru: российский рубль

en: Catalog products
ru: Товары
